Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rjtayloriii's Rating My Rating
1
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
2
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
6
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
Eight Below 2006,  PG)
9
Last Man Standing 1996,  R)
10
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
11
The Jackal 1997,  R)
12
The Story of Us 1999,  R)
13
Nobody's Fool 1994,  R)
14
Unbreakable 2000,  PG-13)
15
Tears of the Sun 2003,  R)
16
Color of Night 1994,  R)
17
The Whole Nine Yards 2000,  R)
18
Mercury Rising 1998,  R)
19
Blind Date 1987,  PG-13)
20
The Last Boy Scout 1991,  R)
21
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
22
Striking Distance 1993,  R)
23
In Country 1989,  R)
24
Breakfast of Champions 1999,  R)
25
Mortal Thoughts 1991,  R)
26
The Siege 1998,  R)
27
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
28
Bandits 2001,  PG-13)
29
Sunset 1988,  R)
30
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
31
Alpha Dog 2006,  R)
32
Over the Hedge 2006,  PG)
33
Lucky Number Slevin 2006,  R)
34
16 Blocks 2006,  PG-13)
35
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
36
Armageddon 1998,  PG-13)
37
The Fifth Element 1997,  PG-13)
38
Hudson Hawk 1991,  R)
39
Pulp Fiction 1994,  R)
40
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
41
Hart's War 2002,  R)
42
Die Hard 1988,  R)
43
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
44
Hostage 2005,  R)
45
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
46
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
47
Perfect Stranger 2007,  R)
48
Sin City 2005,  R)
49
Hustler White 1996,  Unrated)
50
The Kid 2000,  PG)
51
Double Jeopardy 1999,  R)
52
Multi-Facial 1999,  Unrated)
53
A Man Apart 2006,  R)
54
Find Me Guilty 2006,  R)
55
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
I'll have his baby anytime!!! Damn!!!
56
Boiler Room 2000,  R)
57
Knockaround Guys 2001,  R)
58
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
59
The Iron Giant 1999,  PG)
60
XXX 2002,  PG-13)
61
Pitch Black 2000,  R)
62
God Grew Tired Of Us 2006,  PG)
63
Flags of Our Fathers 2006,  R)
64
Running Scared 2005,  R)
65
Varsity Blues 1999,  R)
66
She's All That 1999,  PG-13)
67
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
68
Timeline 2003,  PG-13)
69
Into the Blue 2005,  PG-13)
70
Joy Ride 2001,  R)
71
After Alice (Eye of the Killer) 1999,  R)
72
Rockabilly Vampire (Burnin' Love) 1996,  Unrated)
73
Meet the Deedles 1998,  PG)
74
Deadbeat at Dawn 1990,  R)
75
The Ewok Adventure (Caravan of Courage) 1984,  G)
76
Tales from the NeverEnding Story - The Gift 2001,  Unrated)
77
Road House 1989,  R)
78
Green Dragon 2002,  PG-13)
79
Father Hood 1993,  PG-13)
80
City of Joy 1992,  PG-13)
81
Three Wishes 1995,  PG)
82
Steel Dawn 1987,  R)
83
Keeping Mum 2005,  R)
84
Tall Tale: The Unbelievable Adventures of Pecos Bill 1994,  PG)
85
Donnie Darko 2001,  R)
86
Ghost 1990,  PG-13)
87
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
88
Point Break 1991,  R)
89
Youngblood 1986,  R)
90
Red Dawn 1984,  PG-13)
91
Uncommon Valor 1983,  R)
92
Waking Up in Reno 2001,  R)
93
Next of Kin 1989,  R)
94
Black Dog 1998,  PG-13)
95
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
96
11:14 2003,  R)
97
King Solomon's Mines 2004,  Unrated)
98
Forever Lulu 2000,  R)
99
The Fox and the Hound 2 2006,  G)
100
Letters from a Killer 1998,  R)
101
The Outsiders 1983,  PG)
102
One Last Dance 2003,  PG-13)
103
Girl, Interrupted 1999,  R)
104
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
105
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
106
Foxfire 1996,  R)
107
Original Sin 2001,  R)
108
Beyond Borders 2003,  R)
109
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
110
Pushing Tin 1999,  R)
111
Mojave Moon 1996,  R)
112
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
113
Shark Tale 2004,  PG)
114
Alexander 2004,  R)
115
Iron Eagle 1985,  PG-13)
116
Hollywoodland 2006,  R)
117
Daredevil 2003,  PG-13)
118
Homegrown 1998,  R)
119
A Simple Plan 1998,  R)
120
Monster's Ball 2001,  R)
121
All the Pretty Horses 2000,  PG-13)
122
South of Heaven, West of Hell 2000,  R)
123
One False Move 1992,  R)
124
School for Scoundrels 2006,  PG-13)
125
The Ice Harvest 2005,  R)
126
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
127
Bad News Bears 2005,  PG-13)
128
Bad Santa 2003,  R)
129
Levity 2003,  R)
130
The Alamo 2004,  PG-13)
131
Don't Look Back 1996,  R)
132
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
133
Chrystal 2004,  R)
134
The Man Who Wasn't There 2001,  R)
135
Without Limits 1998,  PG-13)
136
Return to Snowy River 1988,  PG)
137
Cocaine Cowboys 2006,  R)
138
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
139
The Legend of Zorro 2005,  PG)
140
Instinct 1999,  R)
141
Legends of the Fall 1994,  R)
142
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
143
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
144
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
145
Bad Boys II 2003,  R)
146
Bad Boys 1995,  R)
147
Made in America 1993,  PG-13)
148
Clerks II 2006,  R)
149
Men in Black II 2002,  PG-13)
150
Wild Wild West 1999,  PG-13)
151
Independence Day 1996,  PG-13)
152
Men in Black 1997,  PG-13)
153
Hitch 2005,  PG-13)
154
Comic Book Superheroes Unmasked 2003,  G)
155
The Secret Garden 1993,  PG)
156
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
157
I Am Sam 2001,  PG-13)
158
Trapped 2002,  R)
159
Hounddog 2007,  R)
160
War of the Worlds 2005,  PG-13)
161
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
162
Man on Fire 2004,  R)
163
Uptown Girls 2003,  PG-13)
164
Hide and Seek 2005,  R)
165
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
166
Charlotte's Web 2006,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments