My Favorite Movies


  rjohnuk's Rating My Rating
1
PCU 1994,  PG-13)
PCU
Megan Ward and Jeremy Piven make this University tale quite watchable. Very much in the vein of Animal House or Revenge of the Nerds, it's a highly watchable update.
2
The Spanish Prisoner 1997,  PG)
3
Kicking and Screaming 1995,  R)
Kicking and Screaming
Just a terrific coming of age comedy with just the right mix of humour and melancholy. Noah Baumbach has created a timeless classic here... especially with Elliot Gould as Grover's father.
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Just love this film. Takes a few viewings to figure it out (especially the director's cut, that helps a lot!).
5
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
6
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Roll all your buddy cop movies into one, move it to a sleepy town where nothing happens and you have Hot Fuzz. Crocket and Tubby are awesome.
7
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
"Only the cool kids pee their pants" pretty much sums up this fun look at a grown man going back to school and realising it's not all he remembered it was. The addition of Veronica Vaughn (so hot, want to touch the heiny) is a welcome addition, as is Chris Farley's hilarious bus driver.
8
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Great film, great quotes. Almost makes me wanna take up golf... almost.

"You will not make this putt... JACKASS!"
9
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
"The ice.... is gonna BREAK!"
10
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
It put British films back on the map, launched numerous careers and had one red hot soundtrack. Apart from the horrific subject matter (scoundrels trying to get off smack), at the basis of the film it's a heart warming tale.
11
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
I know it all has to be taken with a grain of salt and we all have to make our own minds up, but Al Gore presents some compelling arguments about the environments. He also admits there have been questions from "the other side" and addresses them as well. He's no ostrich with his head in the sand here and he has no ulterior motive but to make sure we don't annihilate ourselves.

I have a renewed respect for the man having seen this.
12
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
Run Fatboy Run
There were moments you knew there was American money behind this (i.e. predictability at almost every turn) but it has Pegg, and Dylan Moran and just a few killer scenes. Definitely worth a view, but not as good as some of Pegg's other outings.
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
excellent film with a hinted discussion of the afterlife, which isn't all that strange as it's a Spanish film and they are fiercely religious.

The backdrop of Franco's Spain made it even more interesting as the main character was not only looking to discover the secrets of the labyrinth, but also escape the ravages of war.

The innocence she represented was ably counter-represented by "The Captain" who found no punishment too brutal in trying to counter a resurgence by the local militia.

A wonderful film, worthy of all the awards and accolades it received.
14
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Great Conrad adaptation. "The horror, the horror"
15
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I love how the re-release is basically an advertisement for the blu-ray box set. This would never have happened in 1985, but they should have seen it coming...

This is one of the greatest films ever though, so no hard feelings Mr. Zemeckis.
16
Batman 1989,  PG-13)
Batman
Classic. Nicholson and an against-type Keaton reinvented the character.
17
Blade Runner 1982,  R)
18
Caddyshack 1980,  R)
19
American Psycho 2000,  R)
20
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
it may seem like just 4 episodes back to back, but it's THE SIMPSONS!
There's subtle differences from the TV show too, nudity, mild swearing, giving the finger and 2.5D animation.
Some of the jokes are hilarious and the plot actually stands up to the 90-odd minute running time.
21
The Shawshank Redemption 1994,  R)
22
The Matrix 1999,  R)
23
The Fifth Element 1997,  PG-13)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Nothing more need be said.
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
When they said in Spinal Tap "there is none more black" they were talking about the tone and mood in Empire. What started out as a children's space fantasy turns black right from the start. The bad guys win every time in this instalment, even to the point that the main hero has his hand cut off and his buddy gets frozen. This is Lucas at his best.
26
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Ewoks!
27
Frogs 1972,  PG)
28
Seven (Se7en) 1995,  R)
29
Reservoir Dogs 1992,  R)
30
Swingers 1996,  R)
Swingers
This movie is so money, but you obviously have to say that. Favreau's finest achievement.
31
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
With tongue firmly in cheek this fast paced plot hole as large as Texas flick is the most fun you can have legally.

Borrowing liberally from video games, James Bond, the old Roadrunner/coyote cartoons, graphic novels and Bugs Bunny this film will have you laughing, crying and punching the air all at once.

There were issues when the film came out about the posters glorifying gun culture. If anytime it's a dark satire on gun culture, to the point where Owen's character utters "I never carry a gun".

This is must see fun.
32
Office Space 1999,  R)
Office Space
just a great film. classic lines, fantastic characters, Lumburgh, the O-Face, Dr. Cox-pre Scrubs, it's all here.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments