My Favorite Movies
i'm a big fan of indie and foreign films.
british comedy - hell yeah!
Films with ensemble cast - definitely!
I hate movies with forced happy endings! I'm dark and twisty that way.
| rjeruiz23's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 2 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 3 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 4 |
Ladron Que Roba A Ladron 2007, PG-13) |
|
| 5 |
The History Boys 2006, R) |
|
| 6 |
A Guide to Recognizing Your Saints 2006, R) |
|
| 7 |
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002, R) |
|
| 8 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 9 |
A Little Princess 1995, G) |
|
| 10 |
Caramel 2007, PG) |
|
| 11 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 12 |
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001, R) |
|
| 13 |
Brick 2006, R) |
|
| 14 |
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997, R) |
|
| 15 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 16 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 17 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 18 |
Heaven Help Us (Catholic Boys) 1985, R) |
|
| 19 |
Only You 1994, PG) |
|
| 20 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002, R) |
|
| 21 |
RocknRolla 2008, R) |
|
| 22 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 23 |
Inglourious Basterds 2009, R) |






















