My Favorite Movies


  rj42ill's Rating My Rating
1
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
One of the best baseball movies. Have been to the FIELD in Iowa a couple of times.
2
The Breakfast Club 1985,  R)
3
Fools Rush In 1997,  PG-13)
Fools Rush In
Favorite movie with Matthew Perry. Classic Boy meets girl, loses and then gets girl. Does this really happen?
4
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
5
Dave 1993,  PG-13)
Dave
A cute movie which I have watched again and again. Love the budget cuts scene.
6
It Could Happen to You 1994,  PG)
It Could Happen to You
Love this movie and the dreaming you could do if you did win. Like Rosie Perez, but NOT in this movie.
7
Dazed and Confused 1993,  R)
8
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Love Nicholas cage in this role. Riley has a funny line for everything throughout the movie. Classic history movie.
9
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Hated the movie the first time watching it. Why did Judd Hirrsch have to show up everywhere. But then figured out why at end, with his idea. Have since watched this movie 15 or more times
10
Jerry Maguire 1996,  R)
11
Forrest Gump 1994,  PG-13)
12
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
The campfire scene!!!!!! Enough said , LOL
13
Contact 1997,  PG)
Contact
Can watch this movie over and over again. really makes you think about other life OUT THERE.
14
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Know most of the movie by heart. Very good Chicago scenes.
15
About Last Night... 1986,  R)
16
Good Will Hunting 1997,  R)
17
Hoosiers 1989,  PG)
Hoosiers
best scene I can relate to is:Coach Dale saying "Welcome to Indiana basketball" and goes from a quiet to the noice of a High School gym with the band playing and doing warmup layups. Brings back real memories of Bradley-Bourbonnais Basketball in 1980-81
18
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
Mr. Holland's Opus
Love how Mr. Holland grows as a teacher over the years in this movie. Love the early 80's scene of the mucical and solo by the student.
19
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
A great comedy with classic lines from Joe Pesci. Are you Suuuure?
20
Groundhog Day 1993,  PG)
21
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
22
The Natural 1984,  PG)
The Natural
Robert Redford as an aging ballplayer trying to play the game again after many years away. Good story line and ending.
23
Across the Universe 2007,  PG-13)
24
Tin Cup 1996,  R)
25
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
A classic movie for Baseball fans and mostly RED SOX fans.
26
Rain Man 1988,  R)
27
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
Great soundtrack and lines by Christian Slater.
28
Remember the Titans 2000,  PG)
29
Rear Window 1954,  PG)
30
Phenomenon 1996,  PG)
31
The Great Escape 1963,  Unrated)
32
Kelly's Heroes 1970,  PG)
33
Brian's Song 1971,  G)
34
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
35
Amistad 1997,  R)
36
Rear Window (1954) ,  Unrated)
37
The Rookie 2002,  G)
38
Braveheart 1995,  R)
39
Tootsie 1982,  PG)
Tootsie
Love Jessica Lange in this movie, Bill Murray is just crazy in this movie
40
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
Classic 80's movie with a very good soundtrack.
41
The Big Chill 1983,  R)
42
Coyote Ugly 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments