My Favorite Movies


  1. riyon10
  2. marion

Give list a short description

  riyon10's Rating My Rating
1
Oliver & Company 1988,  G)
2
The Three Caballeros 1944,  G)
3
101 Dalmatians 1961,  G)
4
The Sword in the Stone 1963,  G)
5
The Rescuers Down Under 1990,  G)
6
Pinocchio 2002,  G)
7
Bambi 1942,  G)
8
Alice in Wonderland 1951,  G)
9
Peter Pan 1999,  Unrated)
10
Lady and the Tramp 1955,  G)
11
Sleeping Beauty 1959,  G)
12
The Aristocats 1970,  G)
13
Robin Hood 1973,  G)
14
The Fox and the Hound 1981,  G)
15
The Little Mermaid 1989,  G)
16
Beauty and the Beast 1986,  G)
17
Aladdin 1992,  G)
18
Hercules 1997,  G)
19
Mulan 1998,  G)
20
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
21
Treasure Planet 2002,  PG)
22
Tom and Jerry 2004,  Unrated)
23
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
24
Monsters, Inc. 2001,  G)
25
Toy Story 1995,  G)
26
Toy Story 2 1999,  G)
27
Finding Nemo 2003,  G)
28
The Incredibles 2004,  PG)
29
Lilo & Stitch 2003,  G)
30
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
31
Home Alone 1990,  PG)
32
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
33
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
34
Final Fantasy X-2 2003,  Unrated)
35
Final Destination 2000,  R)
36
Final Destination 2 2003,  R)
37
The Land Before Time 1988,  G)
38
Jurassic Park 1993,  PG-13)
39
Freaky Friday 2003,  PG)
40
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
41
Honey 2003,  PG-13)
42
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
43
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
44
Click 2006,  PG-13)
45
Shrek 2001,  PG)
46
Shrek 2 2004,  PG)
47
Coach Carter 2005,  PG-13)
48
Final Destination 3 2006,  R)
49
Cruel Intentions 1999,  R)
50
X-Men 2000,  PG-13)
51
Silent Hill 2006,  R)
52
Notting Hill 1999,  PG-13)
53
The Island 2005,  PG-13)
54
Night at the Museum 2006,  PG)
55
The Princess Diaries 2001,  G)
56
Spider-Man 2002,  PG-13)
57
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
58
Legally Blonde 2001,  PG-13)
59
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
60
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
61
The Sound of Music 1965,  G)
62
Chicago 2002,  PG-13)
63
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
64
Jawbreaker 1999,  R)
65
Mean Girls 2004,  PG-13)
66
Bring It On 2000,  PG-13)
67
Carrie 1976,  R)
68
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
69
American Pie 1999,  R)
70
Scream 1996,  R)
71
Scream 2 1997,  R)
72
Scream 3 2000,  R)
73
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
74
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
75
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
76
Stepmom 1998,  PG-13)
77
Independence Day 1996,  PG-13)
78
Zoolander 2001,  PG-13)
79
The Parent Trap 1998,  PG)
80
Head Over Heels 2001,  PG-13)
81
The Devil's Advocate 1997,  R)
82
Resident Evil 2002,  R)
83
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
84
A Walk to Remember 2002,  PG)
85
The Notebook 2004,  PG-13)
86
Raise Your Voice 2004,  PG)
87
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
88
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
89
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
90
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
91
Jumanji 1995,  PG)
92
Vanilla Sky 2001,  R)
93
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
94
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
95
The Perfect Score 2004,  PG-13)
96
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
97
Planet of the Apes 1968,  G)
98
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
99
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
100
Election 1999,  R)
101
My Girl 1991,  PG)
102
My Girl 2 1994,  PG)
103
That Darn Cat 1996,  PG)
104
Cats Don't Dance 1997,  G)
105
The Frighteners 1996,  R)
106
Back to the Future Part III 1990,  PG)
107
Back to the Future Part II 1989,  PG)
108
Back to the Future 1985,  PG)
109
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
110
Enough 2002,  PG-13)
111
Angel Eyes 2001,  R)
112
Shall We Dance 2004,  PG-13)
113
Selena 1997,  PG)
114
Anaconda 1997,  PG-13)
115
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
116
Runaway Bride 1999,  PG)
117
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
118
Pleasantville 1998,  PG-13)
119
Fantastic Four 2005,  PG-13)
120
Idle Hands 1999,  R)
121
Sin City 2005,  R)
122
In Her Shoes 2005,  PG-13)
123
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
124
The Matrix 1999,  R)
125
Constantine 2005,  R)
126
The Others 2001,  PG-13)
127
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
128
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
129
Underworld: Evolution 2006,  R)
130
Serendipity 2001,  PG-13)
131
Van Helsing 2004,  PG-13)
132
Underworld 2003,  R)
133
Phone Booth 2003,  R)
134
Cast Away 2000,  PG-13)
135
Hide and Seek 2005,  R)
136
Amityville: Dollhouse 1997,  R)
137
Pet Sematary 1989,  R)
138
Pet Sematary Two 1992,  R)
139
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
140
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
141
Armageddon 1998,  PG-13)
142
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
143
If Only 2004,  PG-13)
144
Neverwas 2005,  PG-13)
145
Sky High 2005,  PG)
146
Sailor Moon S 2004,  Unrated)
147
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
148
Sailor Moon SuperS 2002,  Unrated)
149
Cardcaptor Sakura - The Movie 2002,  G)
150
Fushigi Yugi:Mysterious Play Vol 8 2005,  Unrated)
151
Virtual Mom 2000,  Unrated)
152
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
153
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
154
Clueless 1995,  PG-13)
155
Boyz n the Hood 1991,  R)
156
She's Too Young 2004,  Unrated)
157
The Craft 1996,  R)
158
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
159
Care Bears - Journey to Joke-a-Lot 2004,  Unrated)
160
Care Bears - Adventures in Care-a-Lot 2004,  Unrated)
161
Samurai X - The Motion Picture (Rurôni Kenshin: Ishin shishi e no Requiem) 2001,  Unrated)
162
Pokemon - The Adventures in the Orange Islands 2002,  G)
163
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
164
1408 2007,  PG-13)
165
My Little Pony: The Movie 1986,  G)
166
Hocus Pocus 1993,  PG)
167
Tamara 2005,  R)
168
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
169
Zathura 2005,  PG)
170
Panic Room 2002,  R)
171
Keeping Mum 2005,  R)
172
The Black Hole 2006,  PG)
173
Stay Alive 2006,  PG-13)
174
The Phantom Tollbooth 1969,  G)
175
Flipper 1996,  PG)
176
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
177
Robots 2005,  PG)
178
White Chicks 2004,  PG-13)
179
Free Willy 1993,  PG)
180
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
181
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
182
Step Up 2006,  PG-13)
183
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
cant help to compare the first one, it's still the best
184
She's the Man 2006,  PG-13)
185
Curious George 2006,  G)
186
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
187
Enchanted 2007,  PG)
188
Shrek the Third 2007,  PG)
189
Scary Movie 2000,  R)
190
Down with Love 2003,  PG-13)
191
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
192
Disturbia 2007,  PG-13)
193
The Lake House 2006,  PG)
194
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
195
King Kong 2005,  PG-13)
196
School of Rock 2003,  PG-13)
197
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
198
Lucky Number Slevin 2006,  R)
199
Aeon Flux 2005,  PG-13)
200
Ultraviolet 2006,  PG-13)
201
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
202
The Mist 2007,  R)
203
Zoom 2006,  PG)
204
Herbie Rides Again 1974,  G)
205
Herbie Goes Bananas 1980,  G)
206
Herbie Goes to Monte Carlo 1977,  G)
207
Herbie 1966,  Unrated)
208
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments