Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  riyals's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Excellent film with good story,emotionally powerful with love story set to modern day pop music.
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Superb film with great cast performance and good storyline based on true events.Great special effects and well worth all the oscars it won.
3
Aliens 1986,  R)
Aliens
Enjoyable sequel to the first.Always going to be difficult to follow the original, but this is definitely a good attempt.
4
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Superb epic film with great leading performance from Russell Crowe.
5
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Good and accurate film reproduction of the stage show
6
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Compelling true story made so realistic, it made glad I was not alive at that time to serve in that horrific conflict.
7
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
Grat film and well worth watching.Great cast list with good acting.
8
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Watchable film with original story.Good special effects.
9
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Really fun film to watch with original storyline.Great cast ensemble playing different characters too.
10
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Superb film with good storyline, good acting, and a great musical score
11
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Original storyline with great cast and good acting.
12
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Enjoyable film watch.
13
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Good film with good storyline.Feel good factor at end too !!
14
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Found this very funny film. A clever storyline,original and good ending too.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments