My Favorite Movies


  ritalayona's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
never bored even i've watched it many times...
2
Air Bud 1997,  PG)
Air Bud
i love movie like this.. the relationship between the dog and the owner is so sweet..
3
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
the adventure of Shadow, Chance, and Delliah makes us know about something...
i.e: we need each other... and also need someone's help...
4
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
the chocolate must be delicious... ^^
5
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
6
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
i love children adventure movie... adventure forever....^^
7
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
The Day the Earth Stood Still
save our world.........
8
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
one word.... "Fantastic....." Really........
9
Homeward Bound II - Lost in San Francisco 1996,  G)
Homeward Bound II - Lost in San Francisco
Not as good as the first, but i still like it...
10
Zathura 2005,  PG)
Zathura
Kinda like JUMANJI...
11
Air Buddies 2006,  PG)
Air Buddies
cute dog.. ^^
12
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
wow..
13
Beethoven 1992,  PG)
14
Underdog 2007,  PG)
Underdog
funny and cute...
15
Twitches 2005,  Unrated)
16
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
17
Aquamarine 2006,  PG)
18
Hotel for Dogs 2009,  PG)
19
Night at the Museum 2006,  PG)
20
Webs 2003,  R)
21
Snow Buddies 2008,  G)
22
Santa Buddies 2009,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments