My Favorite Movies


  riprog's Rating My Rating
1
Crash 2005,  R)
Crash
A movie well worth its awards. Beautiful and very touching, blew my head away first time I saw it. Really good dialogues with interesting topics.
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A masterly produced recreation of the terrible tragedy of Titanic. A beautiful lovestory with alot of excitement, don't miss this classic!
3
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
Bang Bang You're Dead
I love this movie. It inspires me to start filming more myself, and it has gotten far too little publicity. If you haven't seen this one you've really missed something brilliant. It's the story of an insecure and unstable teenage guy who despite the maniac-rumor he's gotten in school just want a normal life.
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
Waking Life 2001,  R)
6
Magnolia 1999,  R)
7
American Beauty 1999,  R)
8
Brokeback Mountain 2005,  R)
9
Tape 2001,  R)
10
Braveheart 1995,  R)
11
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Best action movie ever made.
12
Aliens 1986,  R)
13
Saving Private Ryan 1998,  R)
14
Schindler's List 1993,  R)
15
Together (Tillsammans) 2000,  R)
16
A Walk to Remember 2002,  PG)
17
Playing by Heart 1998,  R)
Playing by Heart
A touching movie with some really great stories in it. Great cast too, gold!
18
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
19
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Brilliant movie! Nicolas Cage at his best, excellent monologues/dialogues makes this my absolute favourite movie.
20
Memento 2000,  R)
21
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Tom Hanks makes the act of his life in this really touching movie. The storytelling is supreme and you really can't dislike this movie.
22
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantinos masterpiece. The balance of weirdness, coolness and comedy is perfect in this never-failing classic.
23
Before Sunrise 1995,  R)
24
Before Sunset 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments