Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  riotinmyheart's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
2
Annie 1981,  PG)
3
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
4
Peter Pan 2003,  PG)
5
Shrek 2001,  PG)
6
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
7
Shrek 2 2004,  PG)
8
Hoodwinked 2006,  PG)
9
The Virgin Suicides 1999,  R)
10
Chicken Little 2005,  G)
11
Friday 1995,  R)
12
Chicken Run 2000,  G)
13
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
14
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
15
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
16
Foxfire 1996,  R)
17
Donnie Darko 2001,  R)
18
The Incredibles 2004,  PG)
19
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
21
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
22
Love Actually 2003,  R)
23
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Totally cried my eyes out.
24
Shadowlands 1993,  PG)
25
Ice Age 2002,  PG)
26
Garden State 2004,  R)
27
V for Vendetta 2006,  R)
28
Spaceballs 1987,  PG)
29
Lost In Translation 2003,  R)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Rent 2005,  PG-13)
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
35
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
36
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
37
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
38
Clue 1985,  PG)
39
X-Men 2000,  PG-13)
40
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
41
Secretary 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments