My Favorite Movies
I'm a 'sucker' for animated movies (Shrek, Monsters Inc, Ice Age, Final Fantasy, etc) in fact, in a roundabout way, that's what led to my present relationship! Also a fan of action movies, particularly where the lead does all their own stunts (Jackie Chan, Angelina Jolie, etc) Oh, and of course the romantic, heart-string-tuggers, like Shrek, Bicentennial Man, and Sleepless in Seattle...also favourites of my husband!! Another of our favourites is "Thirteenth Warrior" starring Antonio Banderas as an Arabian poet turned holy man, and showing Arabs in a much more favourable light than most movies tend to... be warned however, it also has its fair share of 'blood and guts', as he is called upon to come to the aide of a Barbarian villiage being terrorised by an unspeakable horror...
| ringnecknuts's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 2 |
Shrek in the Swamp Karaoke Dance Party 2001, Unrated) |
|
| 3 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 4 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 5 |
Final Fantasy - The Spirits Within 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 8 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 9 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 10 |
The Forbidden Kingdom 2008, PG-13) |










