My Favorite Movies


  rindn5's Rating My Rating
1
The Pirate 1948,  Unrated)
The Pirate
My favorite Kelly movie of all time
2
High Society 2002,  G)
High Society
First movie I bought on DVD, I still watch it a lot...my favorite scene is Frank and Bing singing together
3
Pal Joey 1957,  Unrated)
Pal Joey
Oh every song in this movie is my favorite..."Small Hotel", "Zip", "If I could write a book"...Would have loved to see Gene do this on broadway as a hoofer...
4
4 for Texas 1963,  Unrated)
4 for Texas
once again I just love watching frank and dean together...
5
Marriage on the Rocks 1966,  Unrated)
Marriage on the Rocks
Funny...I loved it esp. dean and frank
6
That's Entertainment 1974,  G)
That's Entertainment
I fell in love with MGM musicals and was so glad when this one came out...I bought the record (yes, I'm that old) and now own the DVD...
7
Can-Can 1960,  Unrated)
Can-Can
What a great cast...I love "its alright with me" among the other classics...Love Cole Porter
8
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
Ocean's Eleven
Love the "rat pack" and the old vegas
9
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
The Manchurian Candidate
Wow...this was such a cool movie.
10
On the Town 1949,  Unrated)
On the Town
two of my favorite guys...frank and gene...what more can i say
11
Singin' in the Rain 1952,  G)
12
Easter Parade 1948,  Unrated)
13
Listen, Darling 1938,  Unrated)
14
Summer Stock 1950,  Unrated)
15
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
16
Rio Bravo 1959,  Unrated)
17
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
22
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
23
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
24
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
25
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
26
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
27
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments