Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rifkirocks's Rating My Rating
1
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
STANDING OVATION!! by far the best Movie i'v seen! simply.. AMAZING! BEAUTIFUL! i just dont want to even TRY discribing it cos im sure i wont be able to.. a MUST WATCH MOVIE!
a persons IMAGINATION at its PEAK!

You find a glimmor of happiness in this world and theres always someone who wants to destroy it..

You can see her IF you believe..

DO YOU BELIEVE IN FAIRIES??
2
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
SUPER MOVIE!! i love it.. Anekin Rocks!!
3
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Standing Ovation!! Need Comments??? I dont think so.. ;-)
4
JFK 1992,  R)
JFK
a VERY GOOD movie! oh wait.. am i underrating it?? THE BEST!! BRILLIANT!! EXCEPTIONAL!! words cannot explain how good this movie is.. Kevin Costners performance is unbelievable.. Director Oliver Stone You rock!! 3 hours and 12 mins of Quality time....
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Two thumbs up!!
def the best performance by Johnny Depp he is SPECTACULAR!

Cpt Jack Sparrow:
"no civil lives?? where the stories come i wonder.."

" Me? im dishonest, and a dishonest man u can ALL WAYS be trusted to be dishonest.
honestly.. its the honest ones u want to watchout for, because you can never predict, cos they are gonna be doing something incredibly stupid!! "

" she's safe just like i promised, she's all set to marry Norington just like she promised, and u get to die for it just like you promised, so we are all men of our word really, except that Elizabath she's infact a woman! "

Absolute Brilliance!!! Gore Verbinski has done an IMMORTAL job!!
Cant wait for 2 n 3
6
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Brilliant!! I SO LIKE IT WHEN I KNO THAT I GUESSED THE RYT PERSON!! :D Kevin Spacey no doubt is my Favourit actor now! oh.. wait wut abt Russell Crow then? umm... U have to watch the movie to understand!
7
Cars 2006,  G)
Cars
NO DOUBT THE BEST ANIM MOVIE I"V EVER WATCHED!!! its abt CARS! SPEED! LOVE! PASSION! ACHIEVMENTS! LIFE! whats important in life... two thimbs up! a mst see movi.. hillarious too...
8
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
X-celent!!
X-traodinary!!
X-septional!!!
9
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Lovely movi.. captures most the relationship that exist in this world.. father-son husband-wife etc etc
10
Saw 2004,  R)
Saw
Definitely the BEST SUSPENCE THRILLER EVER MADE!! The Key "There is Always a person to monitor"
One of those movi which made me go HOLY SHIT!! at the end of it.. :-D Brilliant!! awesome!!
cant wait for saw2
11
Saw II 2005,  R)
Saw II
Awesome!! Need i say more..
Kept me thinking WHY IS SHE TESTED AGAIN??? SHE herself found the tape, never rang any bells at the begining "at a test u always hav a person to monitor and MAKE SURE the ppl hu take the test follow the BASIC RULES .."and he/she NEEDS to be present PHISICALLY, couldn't remember it when i was watchin it! damn it!! the directors brilliant! HOLY MAC!!
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
peter jackson RULES!! awesome morie
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
AWESOME AGAIN!! JACKSON RULES
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Peter Jackson RULES!! AMAZING MOVIE!!
Def the BEST Triology of our times!! (Y)
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
superb!
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
amazing movie!! super stuff.. enjoyed it a lot..
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Cars Cars Cars...
Speed Speed Speed
What more do u want??
hot cars, hot women, hot action
18
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Love it!! love it!! love it!!
Marvel Comics/Entertainment
Thank You!
19
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Brilliant!! i love the Mechs loved every single second of the movie.. AWESOME!!
20
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
I LOVED the car chase!! Superb!! Neo is more confident in this episode.. i LIke it!!
Not As Good as The Matrix tho ;)!
21
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Absolutely Brilliant!!! AWESOME!! Amazingly done.. had to watch is twice to UNDERSTAND the movi
22
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
A W E S O M E !!!!!
No words to explain brilliant movi
23
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
"Sometimes the evil can only be killed by another evil"
You keep what you kill!!
Superb movie.. i love the necromonger outfit
24
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Astonishing!! Two Thumbs UP!!! Solidly crafted movie... enjoyed every sinlgle micro second of it!!

FREEDOM! FOREVER!!
25
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Extra ordinary! jst loved every single milli second of the movie Go Russel!!
26
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Kevin Spacey,Russell Crowe, Guy Preace and the rest of the crew together makes LAC the best Detective movie ever made!
No doubt one of the best suspense movies iv ever seen.. two thumbs up!!
27
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Makes You THINK Ryt from the Start!! Keeps you guessing...your mind keeps on asking the question, what in the hell is going on?? but iat the end it all makes SENSE! Brilliant! this is an ORIGINAL no doubt
28
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
FULL Entertainment guarenteed! by the end of the movie you fall in love with all three character the DOG! and the Ferrari! and Mia Sara is Pretty i mean she nice! "
Life moves pretty fast, if you don't stop and look around once in awhile, you could miss it"
29
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
YOU name it this movie has it!! if you know what i mean ;-) this is indeed a one of a kind movie... A player finally falls in love! and then DIEs for her.. trying to save her life what more do you want!
30
Underworld 2003,  R)
Underworld
Brilliant! yet another Blade type of a movie!! Absolutely superb i enjoyed every micro second of it, two thumbs up!
31
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Five high school students from completely different backgrounds meet in Saturday detention and the results change their lives forever!
Brilliant!! Two thumbs up! Its about what teenagers go through..
32
United 93 2006,  R)
United 93
ok.. holy shit!! are the only words that come to my mind! i really don't know what to say... depressing! touchy! no doubt the saddest movie i've ever watched!
33
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim Burton has done an AMAZING JOB! a BEAUTIFUL story of a person who has scissors insead of hands! Johnny Depp has done it again from Pirates of the Caribbean to Finding Neverland and then Charlie and the Chocolate factory to Edward Scissorhands! every singel movi is a masterpiece...yet another fairy-tale story and the best i've seen so far Jhonny ROCKS!! Everysingle movi he acts is a DIFFERENT movi.. a total different experience!
34
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
VERY nice movie... Brandon Routh has continued Cristopher Reeves legacy :P of being The Man Of Steel and Kevin Spacey is THE MAN!! he hay be Lex Luthor BUT he Rocks!!
35
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Bloom at his best!! bloody good movi!! talk about FIGHTHING FOR HIS PEOPLE!! evern IF it was not in his motherland!
36
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
EXCELLENT!! very good movie.. the way jean dies TOTALLY took me up witha surprise! the movie is FULL of surprises and chills! one drawback tho.. i jst dont agree with the death of CYCLOPS and then Prof X its just NOT acceptable you kno! no ones suppose to die! i mean its Xmen for gods sake!
37
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
GOOD movie! some strong scenes in the movie which i liked esp wen lizzies Father laughs wen she says she likes Mr.Darcy.. a clean love story with PRIDE and PREJUDICE of people captured in a the best way possible
38
Invincible 2006,  PG)
Invincible
superb movi!! captures determination in the best possible manner which lead a person to his peak! wut makes it more apealing is the fact that its a TRUE STORY! motivating movie! thumbs up!
39
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
an unusual love story which keeps u guessing ryt from teh begining.. a really good suspence romantic movi and a one of a kind! Sandra Bullock and Keanu Reevs both have done a excellent job!
40
Casanova 2005,  R)
Casanova
Absolutely Superb!! Casanova the legend! its so nicely taken Heath Ledger is brilliant! loved it! motivating movie IF u know wut i mean ;)
41
Glory Road 2006,  PG)
Glory Road
SUPERB! 10 out of 10! its not about only the game. its abt basket ball n fightin racial discrimination thru it! brilliant simmilar to "remember the titans" but BETTER! the DUNKS were AWESOME!!
a TRULLY INSPIRING MOVIE!!
42
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
BEAUTIFUL!! you wana kno wut hapens wen BROKE meets DITERMINATION?? this is the movi to watch! soo touchy! Will Smith's actings fascinating.. a must watch movi!
43
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005,  Unrated)
Rang De Basanti (Paint it Yellow)
The Best Indian movie ever made.. i am not a hindi movie fan BUT THIS movie is OFF THE HOOK! it just made me go like WOW!! BRILIENTHO!! SABAASH! superb movie.. a must watch! ARR has done a marvelous job with the music! specially the background music makes it more thrilling to watch!
44
Proof 2005,  PG-13)
Proof
W-O-W WOW!! Absolutely BRILLIANT!! Beautiful.. an equivalent to A Beautiful Mind! i loved it! i love Numbers! Mathematics! Mathematicians! Its just gets me HIGH!! hehehe.. Man i loved the movie! Gwyneth Paltrow, Anthony Hopkins and Jake Gyllenhaal have done a spectacular job! IF u love math then its a must watch! Just shows wut it takes to becom A GENIUS! :D
45
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
amazing movie! you know how it gona end but u just DON'T KNOW HOW IT WILL!! keeps u guessing! damn beautiful movie
46
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
OH Yeah!! JUST AS GOOD AS THE FIRST ONE!! i LOOOOOOVED IT!! Kate is AWESOME!!
47
Don 2006,  Unrated)
Don
AT LAST! Sharuk has proved me wrong!i never thot Sharuk wud ever act a role which is DIFFERENT you kno.. Hes very wel known to be the person who CRIES in every single movie.. and ITS A HIT! but this movie was BRILLIANT!! very well DONE DON! I bought the DVD and when i started watching it.. i WAS looking for FLAWS in the movie.. but IT WAS so hard .. i mean it was done so well.. WAY TO GO FARHAN AKTHAR from Dil Chatha Hai to Don you have created wonders!
48
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
nice movie! quite an interesting movie i should say.. funny and nice! and FRANCE is BEAUTIFUL!! good job Russell
49
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
You can never guess it!! Spectacular!! no matter wut you predict YOU ARE ALWAYS WRONG!! Christian ale and Hugh Jackman combination can create MAGIC!!! Extroadinary, stunning, spellbinding, outstanding, eye-popping, Mind blowing, Astonishing, Brilliant, Compelling and Nail biting movie!!
50
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
For some reason i liked this movie.. it was good..well i would let you folks watch and decide

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments