My Favorite Movies


  ridaasulaiman's Rating My Rating
1
Finding Neverland 2004,  PG)
2
A Walk to Remember 2002,  PG)
3
New York Minute 2004,  PG)
4
Inside Man 2006,  R)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
best shahrukh khan movie!
7
Dil Se 1998,  G)
8
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
9
Stepmom 1998,  PG-13)
10
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
11
Ben-Hur 1959,  G)
12
Gladiator 2000,  R)
13
The Patriot 2000,  R)
14
The Ten Commandments 1956,  G)
15
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
16
The Polar Express 2004,  G)
17
Saathiya 2002,  Unrated)
18
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
19
The Perfect Score 2004,  PG-13)
20
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
21
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
22
Gone With the Wind 1939,  G)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
The Silence of the Lambs 1991,  R)
25
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
26
King Kong 2005,  PG-13)
27
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
28
The Passion of the Christ 2004,  R)
29
Ben-Hur: A Tale of the Christ 1926,  Unrated)
30
Chaos 2006,  R)
31
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995,  G)
32
Mary Poppins 1964,  G)
33
Shrek 2001,  PG)
34
Shrek 2 2004,  PG)
35
Finding Nemo 2003,  G)
36
The Godfather 1972,  R)
37
Saving Private Ryan 1998,  R)
38
Forrest Gump 1994,  PG-13)
39
Apollo 13 1995,  PG)
40
Mean Girls 2004,  PG-13)
41
Chocolat 2000,  PG-13)
42
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
43
The Exorcist 1973,  R)
44
The Others 2001,  PG-13)
The Others
pretty good movie!
45
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
46
The Godfather, Part II 1974,  R)
47
The Godfather, Part III 1990,  R)
48
The Green Mile 1999,  R)
49
The Mummy 1999,  PG-13)
50
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
51
The Parent Trap 1998,  PG)
52
The Princess Diaries 2001,  G)
53
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
54
Collateral 2004,  R)
55
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
56
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
57
Pretty Woman 1990,  R)
58
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
59
The Interpreter 2005,  PG-13)
The Interpreter
best movie of nicole!
60
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
61
Secret Window 2004,  PG-13)
62
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
63
The Terminal 2004,  PG-13)
64
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
65
The Rock 1996,  R)
66
Con Air 1997,  R)
67
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
68
Shark Tale 2004,  PG)
69
I, Robot 2004,  PG-13)
70
The Last Samurai 2003,  R)
71
Minority Report 2002,  PG-13)
72
Interview with the Vampire 1994,  R)
73
Top Gun 1986,  PG)
74
Walk the Line 2005,  PG-13)
75
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
76
Legally Blonde 2001,  PG-13)
77
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
78
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
79
Raising Helen 2004,  PG-13)
80
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
81
The Faculty 1998,  R)
82
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
83
The Scorpion King 2002,  PG-13)
84
Raise Your Voice 2004,  PG)
85
A Cinderella Story 2004,  PG)
86
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
87
Braveheart 1995,  R)
88
Runaway Jury 2003,  PG-13)
89
Spider-Man 2002,  PG-13)
90
Bring It On 2000,  PG-13)
91
Jumanji 1995,  PG)
92
Entrapment 1999,  PG-13)
93
What a Girl Wants 2003,  PG)
94
Big Fat Liar 2002,  PG)
95
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
96
Cellular 2004,  PG-13)
97
Transporter 2 2005,  PG-13)
98
The Transporter 2002,  PG-13)
99
The Italian Job 2003,  PG-13)
100
Enough 2002,  PG-13)
101
The Longest Yard 2005,  PG-13)
102
Phone Booth 2003,  R)
103
The Recruit 2003,  PG-13)
104
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
105
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
106
Saw 2004,  R)
107
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
108
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
109
The Terminator 1984,  R)
110
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
111
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
112
Saw II 2005,  R)
113
Pride and Prejudice 2005,  PG)
114
Yes Boss 1997,  Unrated)
115
Baabul 2005,  Unrated)
116
Lady and the Tramp 1955,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments