My Favorite Movies


  RicoBlitzzz05's Rating My Rating
1
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
It is the pride of the man that learnd to not kill but to win by helping others
2
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
3
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
The entire movie was made here in PUERTO RICO. If you like dirty dancing your definetly going to love this one. So dont miss it and learn some salsa to add some flavor to your love
4
300 2007,  R)
5
50 First Dates 2004,  PG-13)
6
Major Payne 1995,  PG-13)
Major Payne
do u want me to do something to u so u can get ur mined off that pain!!Its a little trick now give me ur finger.
7
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
8
Farce of the Penguins 2007,  R)
9
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
10
The Mask 1994,  PG-13)
11
Saw III 2006,  R)
12
Braveheart 1995,  R)
13
Blade: Trinity 2004,  R)
14
Shooter 2007,  R)
Shooter
Its worth paying for. it keeps you on the edge of the story. Youll love it and wont even know why
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
The Gods Must Be Crazy
Its a real movie. An a very funny one to. So go see it you might cry of laughter.
17
Hannibal Rising 2007,  R)
18
Hannibal 2001,  R)
19
Click 2006,  PG-13)
20
Fainaru fantajî X (Final Fantasy X) 2001,  Unrated)
21
Kiss of the Dragon 2001,  R)
22
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
23
Disturbia 2007,  PG-13)
24
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
It makes you see it over and over again
25
Heimat - Chronicle of Germany 2005,  Unrated)
26
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
The fight scense really rock but tthe story line sucks. No offence
27
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
28
XXX 2002,  PG-13)
29
Basic 2003,  R)
Basic
Brilliant
30
Basic Instinct 1992,  R)
31
Basic Instinct 2 2006,  R)
32
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
33
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
34
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
35
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
36
TMNT 2007,  PG)
37
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
38
Resident Evil 2002,  R)
39
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
40
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
41
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
42
The Man with Two Brains 1983,  R)
43
The Wicker Man 2006,  PG-13)
44
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
45
Last Man Standing 1996,  R)
46
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
47
Enter the Dragon 1973,  R)
48
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
49
The Crow 1994,  R)
50
Tears of the Sun 2003,  R)
51
The One 2001,  PG-13)
52
Hero 2002,  PG-13)
53
Transporter 2 2005,  PG-13)
54
The Transporter 2002,  PG-13)
55
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
56
Final Fantasy X-2 2003,  Unrated)
57
Every Man's Fantasy 2002,  Unrated)
58
Navy Seals 1990,  R)
59
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
I gotta see it
60
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
61
The New Guy 2002,  PG-13)
62
The Last Ride 2004,  Unrated)
63
Alexander 2004,  R)
64
Black Hawk Down 2001,  R)
65
Annie 1981,  PG)
66
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
it has a very good story line go watch it...
67
G.I. Jane 1997,  R)
68
Wild Hogs 2007,  PG-13)
69
Sahara 2005,  PG-13)
70
U-571 2000,  PG-13)
71
Boat Trip 2003,  R)
72
Road Trip 2000,  R)
73
Rat Race 2001,  PG-13)
74
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
75
13 Ghosts 1960,  Unrated)
76
Aeon Flux 2005,  PG-13)
77
After the Sunset 2004,  PG-13)
78
Friday the 13th 1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments