My Favorite Movies


  rico7777777's Rating My Rating
1
Time Bandits 1981,  PG)
Time Bandits
Terry Gilliam did an Outstanding Job with this film. The memorable scenes, the little heros, and Of course Good and evil.
2
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
There is this Documentary crew that follows a hit man around and little by little they may or may not get involved. This is a dark comedy. But I believe you will be totally surprised at how well the movie is made.
3
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Want to talk about a well put together movie. Yes I would watch this over and over again and I have. The chemistry between all the actors is unreal.
4
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Oh my if you want to see a movie that will just make your jaw hit the floor. Then it is definetly this movie. Come now there is nothing better then to drop off 40+ students and have them battle it out for Sole survivor...
5
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
You want to know what a demented woman is? Well this is the outline of a woman you do not want in your life. Thing of it is, is she disguises it very well. This is not the woman you want to take home to meet your kid.

If you like suspense and just plain craziness then this is a must see movie...
6
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Very Funny, Smart and overall a great movie not to take your kids to. It takes relationships to a whole new level...
7
American History X 1998,  R)
8
Vulgar 2002,  R)
9
Cool Hand Luke 1967,  PG)
10
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
The Fifth Element 1997,  PG-13)
13
Dune 1984,  PG-13)
14
Swimming Pool 2003,  R)
15
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
When Movie magic was really magical. CGI was a gift. The story was fantastic. Ying and Yang...
16
Steel Magnolias 1989,  PG)
17
The Machinist 2003,  R)
18
Green Street Hooligans 2005,  R)
19
The Quiet Man 1952,  Unrated)
20
Hero 2002,  PG-13)
21
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
22
Taxi 1998,  Unrated)
23
Following 1998,  R)
Following
Christopher Nolans firts movie (I believe) and it is one fantastic movie. Just becareful on who you follow. Short but OH SO GOOD!!!
24
Real Women Have Curves 2002,  PG-13)
25
Raging Bull 1980,  R)
26
Clerks 1994,  R)
27
Monsoon Wedding 2002,  R)
28
Insomnia 1997,  Unrated)
29
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
30
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
31
Taxi Driver 1976,  R)
32
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
33
Disturbia 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments