My Favorite Movies


  Rickinator69's Rating My Rating
1
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
Saw it when I was 10.
Still love it.
2
Jacob's Ladder 1990,  R)
Jacob's Ladder
Psychological. Intense. Disturbing.
3
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
FECK!!!!
4
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Come closer, Clarice.
Closerrrr....
5
Midnight Express 1978,  R)
Midnight Express
Awesome.
6
Aliens 1986,  R)
Aliens
The best sci-fi action thriller ever.
7
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
Snaaake Plissken...I heard you were dead.
8
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
One of the funniest movies ever made.
9
Office Space 1999,  R)
Office Space
Probably the coolest movie ever

-Mike Judge
10
Orgazmo 1997,  R)
Orgazmo
Funny, wacky, zany!
11
Transsiberian 2008,  R)
Transsiberian
Saw it at a place called Living Room Theater...very cool place.
12
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Quentin Tarantino at his sick, twisted, demented and hilarious best.
13
300 2007,  R)
300
King Leonidas was awesome.
14
The Descent 2005,  R)
The Descent
Tough chicks with picks
15
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
I laughed so hard, pop came shooting out of my nose holes.
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Definitely some freaky parts in there
18
The Island 2005,  PG-13)
19
The Village 2004,  PG-13)
20
Suspect Zero 2004,  R)
21
The Forgotten 2004,  PG-13)
22
Saw 2004,  R)
23
Saw II 2005,  R)
24
Saw III 2006,  R)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
The Bone Snatcher 2003,  R)
28
Willard 2003,  PG-13)
29
Touching the Void 2003,  R)
30
Identity 2003,  R)
31
Resident Evil 2002,  R)
32
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
33
The Salton Sea 2002,  R)
The Salton Sea
Dark and gloomy but good.
Watch for Vincent D'Onofrio.
34
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
35
Jeepers Creepers 2001,  R)
36
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
37
Donnie Darko 2001,  R)
38
The Glass House 2001,  PG-13)
39
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
40
The Others 2001,  PG-13)
41
Training Day 2001,  R)
42
The Score 2001,  R)
43
Vanilla Sky 2001,  R)
44
Joy Ride 2001,  R)
45
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
46
Anatomy (Anatomie) 2000,  R)
47
Pitch Black 2000,  R)
48
The 6th Day 2000,  PG-13)
49
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
50
Supernova 2000,  PG-13)
51
American Psycho 2000,  R)
52
Meet the Parents 2000,  PG-13)
53
Ginger Snaps 2000,  R)
Ginger Snaps
Great trilogy
54
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
55
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
56
Alien 1979,  R)
57
Alien3 1992,  R)
58
Alien Resurrection 1997,  R)
59
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
60
Jurassic Park 1993,  PG-13)
61
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
62
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
63
Shaft 2000,  R)
64
The Matrix 1999,  R)
65
The Thirteenth Floor 1999,  R)
66
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
67
Stir of Echoes 1999,  R)
68
Three Kings 1999,  R)
Three Kings
Clooney. Wahlberg. Cube. Err, Mr. Cube. Sir Ice?
69
Eyes Wide Shut 1999,  R)
70
Broken Vessels 1998,  R)
71
Deep Blue Sea 1999,  R)
72
Ravenous 1999,  R)
73
Oxygen 1999,  R)
74
Election 1999,  R)
75
Fight Club 1999,  R)
76
eXistenZ 1999,  R)
77
The Blair Witch Project 1999,  R)
78
The 4th Floor 1999,  R)
79
Payback 1999,  R)
80
The Big Lebowski 1998,  R)
81
He Got Game 1998,  R)
82
The Big Hit 1998,  R)
83
American History X 1998,  R)
84
Rounders 1998,  R)
85
Deep Rising 1998,  R)
86
Permanent Midnight 1998,  R)
87
Soldier 1998,  R)
88
Starship Troopers 1997,  R)
89
Cube 1997,  R)
90
Mimic 1997,  R)
91
City of Industry 1997,  R)
92
Hard Rain 1998,  R)
93
Event Horizon 1997,  R)
94
Sling Blade 1996,  R)
95
Good Will Hunting 1997,  R)
96
Suicide Kings 1997,  R)
97
The Game 1997,  R)
98
Gridlock'd 1997,  R)
99
Ransom 1996,  R)
100
The Cable Guy 1996,  PG-13)
101
The Fan 1996,  R)
102
Bound 1996,  R)
Bound
2 women and a bunch of money? I'm there! Well, I wish anyway.
103
Fargo 1996,  R)
104
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
105
Primal Fear 1996,  R)
106
Don't Look Back 1996,  R)
107
Things to Do in Denver When You're Dead 1995,  R)
108
The Quick and the Dead 1995,  R)
109
Virtuosity 1995,  R)
110
Kiss of Death 1995,  R)
111
Strange Days 1995,  R)
112
Shallow Grave 1994,  R)
Shallow Grave
I'll take "Ways to chop someone up" for 200, Alex.
113
Death and the Maiden 1994,  R)
114
Pulp Fiction 1994,  R)
115
True Lies 1994,  R)
116
Léon (The Professional) 1994,  R)
117
Dolores Claiborne 1995,  R)
118
Surviving the Game 1994,  R)
119
Killing Zoe 1994,  R)
120
Falling Down 1993,  R)
121
True Romance 1993,  R)
122
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
123
The Vanishing 1993,  R)
124
Needful Things 1993,  R)
125
The Good Son 1993,  R)
126
Fire in the Sky 1993,  PG-13)
127
Body Snatchers 1994,  R)
128
Demolition Man 1993,  R)
129
Alive 1993,  R)
130
Freaked 1993,  PG-13)
131
Single White Female 1992,  R)
132
Unlawful Entry 1992,  R)
133
Trespass 1992,  R)
134
Reservoir Dogs 1992,  R)
135
Boyz n the Hood 1991,  R)
136
Naked Lunch 1991,  R)
Naked Lunch
David Cronenberg+Peter Weller=Trippy flick.
137
Wedlock (Deadlock) 1991,  R)
138
Misery 1990,  R)
139
Tremors 1990,  R)
140
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
141
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
142
Dead Poets Society 1989,  PG)
143
Dead Calm 1989,  R)
144
Puppet Master 1989,  R)
145
Communion 1989,  R)
146
A Fish Called Wanda 1988,  R)
147
Phantasm II 1988,  R)
Phantasm II
The Tall Man is back!
148
No Way Out 1987,  R)
149
Wall Street 1987,  R)
150
Raising Arizona 1987,  PG-13)
151
The Stepfather 1987,  R)
152
The Running Man 1987,  R)
153
Hellraiser 1987,  R)
154
The Hidden 1987,  R)
155
Evil Dead 2 1987,  R)
156
Rawhead Rex 1987,  R)
157
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
158
The Fly 1986,  R)
159
Stand by Me 1986,  R)
160
The Boys Next Door 1985,  R)
161
The Breakfast Club 1985,  R)
162
Fright Night 1985,  R)
163
After Hours 1985,  R)
164
The Ice Pirates 1984,  PG)
The Ice Pirates
Space herpe!!!
165
The Terminator 1984,  R)
166
The Hitcher 1986,  R)
167
This Is Spinal Tap 1984,  R)
168
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
169
Firestarter 1984,  R)
170
Razorback 1984,  R)
171
Birdy 1984,  R)
172
Christine 1983,  R)
173
The Outsiders 1983,  PG)
174
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
175
Scarface 1983,  R)
176
The Deadly Spawn 1983,  R)
177
The Entity 1982,  R)
178
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
179
Bad Boys 1983,  R)
180
Tex 1982,  PG)
181
Creepshow 1982,  R)
182
Poltergeist 1982,  PG)
183
The Thing 1982,  R)
184
Young Doctors in Love 1982,  R)
185
Body Heat 1981,  R)
186
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
187
Modern Problems 1981,  PG)
188
An American Werewolf in London 1981,  R)
189
Wolfen 1981,  R)
190
The Howling 1981,  R)
The Howling
Classic werewolf flick.
191
Flash Gordon 1980,  PG)
192
My Bodyguard 1980,  PG)
193
The Elephant Man 1980,  PG)
194
Resurrection 1980,  PG)
195
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
196
Halloween 1978,  R)
197
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
198
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
199
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
200
Alice, Sweet Alice (Communion) 1976,  R)
Alice, Sweet Alice (Communion)
Brooke Shields' first movie.
201
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
202
Audrey Rose 1977,  PG)
203
The Bad News Bears 1976,  PG)
204
Carrie 1976,  R)
205
The Omen 1976,  R)
206
Rocky 1976,  PG)
207
King Kong 1976,  PG)
208
Dog Day Afternoon 1975,  R)
209
Jaws 1975,  PG)
210
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
211
It's Alive 1974,  R)
It's Alive
Freaky.
212
Gargoyles 2004,  R)
213
Godzilla vs. Smog Monster 1971,  Unrated)
214
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
215
Planet of the Apes 1968,  G)
216
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
217
Furankenshutain no kaijū: Sanda tai Gaira (The War of the Gargantuas) 1966,  G)
218
Reptilicus 1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments