Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Richii's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
300
"Spartans! Prepare for Glory!"
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
"Voilà! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished. However, this valorous visitation of a by-gone vexation, stands vivified and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition.
The only verdict is vengeance; a vendetta, held as a votive, not in vain, for the value and veracity of such shall one day vindicate the vigilant and the virtuous.
Verily, this vichyssoise of verbiage veers most verbose, so let me simply add that it's my very good honor to meet you and you may call me V.

Are you like a crazy person?"
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
"Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself."
4
Sin City 2005,  R)
Sin City
"I check the list. Rubber tubing, gas, saw, gloves, cuffs, razor wire, hatchet, Gladys, and my mitts."
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
"I find I'm so excited, I can barely sit still or hold a thought in my head. I think it's the excitement only a free man can feel, a free man at the start of a long journey whose conclusion is uncertain. I hope I can make it across the border. I hope to see my friend, and shake his hand. I hope the Pacific is as blue as it has been in my dreams. I hope. "
6
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
"It ain't exactly a pool, man. It's like a big-ass puddle wrapped in blue plastic. "
7
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Excellent! A great mix of comedy and action... The Visuals were incredible!

"It's a robot. You know, like a super advanced robot. It's probably Japanese."
8
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
"Forgiveness is between them and God. It's my job to arrange the meeting. "
9
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
"Never lie, steal, cheat, or drink. But if you must lie, lie in the arms of the one you love. If you must steal, steal away from bad company. If you must cheat, cheat death. And if you must drink, drink in the moments that take your breath away. "
10
Scarface 1983,  R)
Scarface
"Lesson number one: Don't underestimate the other guy's greed!"
"Lesson number two: Don't get high on your own supply. "
11
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
"Ask any racer, any real racer. It doesn't matter if you win by an inch or a mile; winning's winning."
12
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
"You know what my problem is? I am not interesting. What am I supposed to say I went to magic camp? That I'm an accomplished ventriloquist? Oh, I am the 7th degree imperial yo-yo master."
"Ooooh, do me yo-yo master I want you to do me cuz you're the yo-yo guy... "
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
"Revenge is never a straight line. It's a forest, And like a forest it's easy to lose your way... To get lost... To forget where you came in."
14
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
"You shut your mouth when you're talking to me!"
15
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
"What if you had to tell someone the most important thing in the world, but you knew they'd never believe you?"
"I'd try."
16
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
"Life goes by pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it."
17
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
"If you want to eat like a dog, you can live and sleep outside like a dog. If you want to live and sleep like a human, pick up those sticks!"
18
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
"You got a dream, you gotta protect it. People can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. You want something? Go get it. Period."
19
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Excellent!
" A long time ago, in the underground realm, where there are no lies or pain, there lived a Princess who dreamed of the human world. She dreamed of blue skies, soft breeze, and sunshine. One day, eluding her keepers, the Princess escaped. Once outside, the brightness blinded her and erased every trace of the past from her memory. She forgot who she was and where she came from. Her body suffered cold, sickness, and pain. Eventually, she died. However, her father, the King, always knew that the Princess' soul would return, perhaps in another body, in another place, at another time. And he would wait for her, until he drew his last breath, until the world stopped turning... "
20
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
"Remember this, if you see someone doing something but at the same time watching you... then he is a cop."
21
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
"Don't you realize? The next time you see sky, it'll be over another town. The next time you take a test, it'll be in some other school. Our parents, they want the best of stuff for us. But right now, they got to do what's right for them. Because it's their time. Their time! Up there! Down here, it's our time. It's our time down here. That's all over the second we ride up Troy's bucket."
22
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
"My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions, loyal servant to the true emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. And I will have my vengeance, in this life or the next."
23
Akira 1988,  R)
Akira
"Heh, heh... what's happened to me? I must be dreaming. I feel like I can take out the world."
24
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
"If you keep knocking on the Devil's door long enough, somebody's gonna answer you."
25
Crash 2005,  R)
Crash
Eye Opener for some, as to everyday life for most
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
"Get out of my way son, you're usin' my oxygen."
27
John Q 2001,  PG-13)
John Q
" I AM NOT GOING TO BURY MY SON! MY SON IS GOING TO BURY ME!"
28
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
"Let's hear for my band, Sexual Chocolate."
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
"He's off the map. He's off the map!"
30
Casino 1995,  R)
Casino
"Well, it wasn't long before what I was afraid was gonna happened, happen. Nicky managed to get himself banned from every casino in Las Vegas, and from then on i couldn't be seen anywhere near him."
31
Friday 1995,  R)
Friday
"I know you don't smoke weed, I know this; but I'm gonna get you high today, 'cause it's Friday; you ain't got no job... and you ain't got shit to do."
32
All About the Benjamins 2002,  R)
All About the Benjamins
"You don't have a forehead... you have a five-head."
33
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Excellent! Possibly the best of the trilogy
34
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
35
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Excellent, Extremely Funny!
36
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Life is a game. So fight for survival and see if you're worth it.
37
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
My name is Robert Neville. I am a survivor living in New York City. I am broadcasting on all AM frequencies. I will be at the South Street Seaport everyday at mid-day, when the sun is highest in the sky. If you are out there... if anyone is out there... I can provide food, I can provide shelter, I can provide security. If there's anybody out there... anybody... please. You are not alone.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments