My Favorite Movies
My favourtie films, in no particualr order.
*Except Blade Runner*
| richdotor's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blade Runner 1982, R)
"Im not in the business, I am the business" |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13)
"Naked in the dark" |
|
| 3 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 4 |
Predator 1987, R) |
|
| 5 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 6 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 7 |
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002, R) |
|
| 8 |
Wonder Boys 2000, R) |
|
| 9 |
Akira 1988, R) |
|
| 10 |
Solaris 2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 12 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 13 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13)
"and soon, over time, he began to hate everything" |
|
| 14 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 15 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 16 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 17 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 18 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 19 |
Blade 1998, R) |
|
| 20 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 22 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 23 |
Aliens 1986, R) |
|
| 24 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 25 |
Blade II 2002, R) |
|
| 26 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 27 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 28 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 29 |
The Insider 1999, R) |
|
| 30 |
Alien 1979, R) |
|
| 31 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 32 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 33 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 34 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 35 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 36 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 37 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |





































