My Favorite Movies


  RichardLim19's Rating My Rating
1
Riding Alone for Thousands of Miles 2005,  PG)
Riding Alone for Thousands of Miles
If only Director Zhang Yimou could do more of such movies and less of those that are catered for the American audience. Together with Ken Takakura, Director Zhang painted a beautiful and touching tale of forgiveness with Riding Alone for Thousands of Miles. This is one journey that I would like to take over and over again.
2
Singapore Dreaming 2006,  Unrated)
Singapore Dreaming
Best Singapore Movie of 2006
3
Fight Club 1999,  R)
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
Swimming with Sharks 1994,  R)
6
The Usual Suspects 1995,  R)
7
Almost Famous 2000,  R)
8
Vanilla Sky 2001,  R)
9
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
10
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
a classic from Luc Besson that introduced Jean Reno, Gary Oldman and Natalie Portman to me.
11
Cast Away 2000,  PG-13)
12
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
14
Toy Story 1995,  G)
15
Toy Story 2 1999,  G)
16
The Fisher King 1991,  R)
17
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
18
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
This movie set my standard for epic battle scene and leadership in all the future movies that I watched. I have yet to see another movie that could do one up against this.
19
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
20
Hero 2002,  PG-13)
21
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
Happy Together (Chun gwong cha sit)
One of my favourite WKW movies.
22
Ashes of Time 1994,  R)
23
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
24
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
The Best Movie of 2006!

When ever a magician shows you the secret of his or her trick, the value of that trick would be normally made worthless.

But not for The Prestige where two rival magicians tries to outsmart each other even to extend of murder.

The Prestige did show you the "secret" to both magicians' trick in the end and although both required viewers to suspend their disbelief for a while, it's hard to get over the awe of the tricks that both magicians used.

Spoke to a few friends recently and it turn out that the few of us thought of the same thing while watching this movie and that is "MUST BUY THE DVD when it's out"
25
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
26
The Fountain 2006,  PG-13)
27
Solaris 2002,  PG-13)
28
Syriana 2005,  R)
Syriana
One of the Great Movies that I caught this year !

It's a bit hard to follow initially, too many characters and their stories interlacing with each other ... and the political / oil terms might be difficult to grasp if one is not familiar or interested in the oil issues.

I even had a minor "headache" following all the storyline.

But in the end, it was worth the wait to see how all the different stories are connected to each other and agreeing with what Stefan said to me, There are too many information that been passed around and Syriana is a movie that would required at least two or more viewing to appreciate the message that the film makers are trying to convey.
29
Crash 2005,  R)
30
Traffic 2000,  R)
31
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
Pick of Destiny Rocks! Heavy Rock and Roll never appeal to me this much! I wasn't a fan of Tenacious D but I am now! It's funny, It's crude and Rockers VS Satan, it just simply a blast!

This movie helped me rediscover my love for heavy rock music all over again
32
Mah nakorn (Citizen Dog) 2004,  Unrated)
Mah nakorn (Citizen Dog)
Quirky , Imaginative and Full of Fun! Citizen Dog is currently my number 1 favourite movie from Thailand! Check it out
33
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
Amazing Animation that blurs the line of reality and computer generated and has one of the kick ass action packed fantasy story that I had seen in recent years ... Beowulf Rocks ... can't wait till the Dvd is out
34
Sun Taam (Mad Detective) 2007,  Unrated)
Sun Taam (Mad Detective)
The filmmakers had a field day playing with madness and you are invited to watch. It depends on whether are you buying their perspective on insanity. If you are, it will be an intriguing ride to see how they structure their characters with schizophrenia and multiple split personalities, if not, it will probably be a tough one and half hour to sit through.
35
The Mist 2007,  R)
The Mist
It's not what's in the Mist that scary ... it's how people react to the unknown that's truly scary. A wonderful example how people could be manipulated in times of uncertainly and how religion could be twisted in guise of human's corrupted intention. The Mist has great drama tension and suspense all over it. One of the greatest adaptation of Stephen King's work by Frank Darabont. Highly Recommended!
36
Le Grand Chef 2007,  Unrated)
Le Grand Chef
This movie demonstrate Beauty in Simplicity and the ability to contain so many subplots that are both meaningful and constructive to the main storyline. Bunch of lovable cast from the lead hero to villain, to the babe and the various supporting roles made it more endearing to follow and root for the change of events that unfold.
37
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Iron Man joins X-Men, Spider-Man (the first two and not the last one) & Batman (The Nolan Reboot)as the Best Superhero Comics brought onto the big screen and like those other movies, it deserves a sequel of their own, specially if Director Jon Favreau and Robert Downey Jr are on board.

I have seen craps like Ghost Rider & Daredevil, both directed by a "supposedly comic fan" director who took all the "good stuff" from those characters's long tenure in comics and yet still managed to whip out a piece of crappy movie. Director Jon Favreau on the other hand, took a second rate superhero (IMHO) and made him distinctive and interestingly likable. Mainly because he picked the right actor, Robert Downey Jr for the role of Tony Stark (the man behind the Iron Man suit) and the effort to tell the slow build up / construction of Iron Man.

Of cos there are some plot holes in this flick (even Batman Begins had quite a few too) but then again, overall, this flick managed to capture the essence of Iron Man's history and made it enjoyable with it's energetic computer generated special effects, the minor references that will make fanboys drool and the potential it can achieve in it's following sequels.

Without a Doubt, Iron Man is a strong contender for my Top Ten of 2008 .... If only Iron Man comics are as good as this movie.
38
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
the best superhero comic movie so far ... and it gets better with repeated viewing. Comic movie never gotten this heart wrenching, dark and yet so entertaining. a Must Watch, Nuff Said

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments