My Favorite Movies


  1. richardksbaer
  2. Richard

My top 100 movies of all time. These are my favorites, and not necessarily a ranking of the best films ever.

  richardksbaer's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Best. Movie. Ever.
2
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
If you love movies, you owe it to yourself to see this film.
3
Network 1976,  R)
Network
It's only a matter of time before this film comes true.
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The most well-structured film ever made. Intentionally, of course.
5
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
If you don't like this movie I cannot be friends with you.
6
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
This movie is genius. I don't care if it's slow.
7
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
My favorite Indiana Jones movie.
8
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
A great way for the original cast to sign off.
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
"No. I am your father."
10
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
My favorite movie as a kid. It's still high up on the list.
11
Superman 1978,  PG)
Superman
Best superhero movie ever made.
12
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Definitely one of the best action movies ever.
13
Charade 1963,  G)
Charade
My favorite Audrey Hepburn movie AND my favorite Cary Grant movie.
14
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
How does a guy write a movie with 20 main characters?
15
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
Funniest. Movie. Ever.
16
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
What a classic!
17
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
From the moment that giant boulder chased Indy through that cave I knew this was going to be awesome.
18
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
The phone conversation Peter Sellers has in the war room is the funniest thing I've ever seen.
19
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Fucking amazing.
20
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
I love the hell out of this movie every time I watch it.
21
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This movie literally changed my life. Seriously, I went out and destroyed all my worldly possessions and began making soap.
22
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Still the record holder for the movie I saw the most times in a theater: 7.
23
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
KHAAAAAAAAAANNN!!!!
24
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
A Soviet submarine crew speaking English, with Russian, Scottish, English, and Australian accents.

I fucking love this movie.
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I guess only Peter Jackson can make a good fantasy movie these days.
26
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Best action movie ever made.
27
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
The extended version adds a whole new element and makes everything worthwhile.
28
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Un-fucking-believable.
29
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
One of the funniest movies ever.
30
Aliens 1986,  R)
Aliens
How do we improve on the great first film? Bring in James Cameron so he can make it an action flick. Genius!
31
Jaws 1975,  PG)
Jaws
So classic.
32
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
James Bond's best.
33
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Being such a huge fan of the American version I couldn't see how added footage would improve it, but I was wrong. See the extended (original) version. Far superior (though, at times, far creepier).
34
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
"Let me go back and face the peril!"
35
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
When you get past the rape, sadism, ultra-violence, and debauchery, this movie is actually really funny.
36
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
A great movie made even better by the ride at Universal Studios.
37
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Easily one of the funniest movies ever made.
38
Akira 1988,  R)
Akira
If you read the giant manga you'll have only a marginally deeper understanding of the events in this film. Either way, once you start watching it, it's difficult to stop.
39
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
"Do you want some coffee?"
"Do I?"
"Yes, have some."
"Yes, have some."
40
Rope 1948,  PG)
Rope
Might just be my favorite Hitchcock.
41
The Sword in the Stone 1963,  G)
The Sword in the Stone
My favorite animated Disney movie.
42
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I almost didn't want to make movies after this 'cause I knew I'd never make anything as good.
43
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Love it.
44
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
The quintessential John Woo film.
45
The Right Stuff 1983,  PG)
The Right Stuff
One of the major reasons I love space.
46
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
All the Harry Potter movies should be made like this one.
47
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Exploitative and over-the-top? Yes. But the craft that went into making this movie (all old-school movie effects pre-1960) makes it worth it. Also, I first saw it as a kid and it was one of the movies that stuck with me.
48
Brazil 1985,  R)
Brazil
Terry Gilliam turned up to 11.
49
Ronin 1998,  R)
Ronin
De Niro. Jean Reno. Sweet-ass car chases. A David Mamet script. This is my kind of movie.
50
Halloween 1978,  R)
Halloween
If this movie hadn't been made, we wouldn't have gotten that massive 1980s teen slasher movie genre. Still trying to decide if that's a good thing or a bad thing.
51
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
The last great Disney animated musical.
52
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
See this movie. Read the manga(s). Watch the TV show. There is nothing with the words 'Ghost in the Shell' on it that isn't good.
53
Traffic 2000,  R)
Traffic
I miss the old Steven Soderbergh. Stop making 'Ocean's' movies!
54
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
The theatrical version is so-so. The director's cut is absolute genius and one of the best historical epics ever made. Seriously, it's up there with Lawrence of Arabia and Spartacus.
55
Heathers 1988,  R)
Heathers
Best movie ever set in a high school.
56
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
One of the funniest movies ever made. The National Lampoon name has fallen far in recent years. Nothing has lived up to this gem.
57
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
So, um, does anybody want to get together and hunt for buried treasure?
58
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Mind-blowingly awesome.
59
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
This movie has a brilliant script.
60
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
Miyazaki's best movie.
61
True Lies 1994,  R)
True Lies
Remember when terrorism was funny?
62
Strange Days 1995,  R)
63
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
One of Hitchcock's best.
64
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
SAY IT!
65
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
Genius!
66
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
One of my favorite movie musicals.
67
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
It fucks with you.
68
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
The Manchurian Candidate
One of my favorites.
69
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
Great, thrilling movie, and a great picture of Chicago.
70
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Does Joss Whedon know how to make a movie or what?
71
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Pixar's best movie ever.
72
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Just like it says on the DVD, I wanted to see it again the second it was over. 'Cept I was in London and it costs 25 bucks to go to a freakin' movie.
73
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
I'll probably never understand it, but it's still great to watch. I mean, I don't know what happens, but I know that it doesn't happen very often.
74
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Could we please get a Marvel superhero movie to be this good? Please?
75
The American President 1995,  PG-13)
The American President
Almost as good as The West Wing.
76
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
Cartoons? Real people? In the same movie? Awesome!
77
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
You think Sergio Leone said one day, "Not only am I going to make the best Western movie ever made, I'm going to make it one of the best movies ever."? 'Cause that's what he did.
78
The Sandlot 1993,  PG)
The Sandlot
You're KILLING me, Smalls.
79
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
It feels so good to love Bond again.
80
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I want to be one of those turtles.
81
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Best musical ever made.
82
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
"She's a transvestite."
"You're stoned."
"She's still a transvestite."
83
Titus 1999,  R)
84
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
Strange, strange, but absolutely brilliant.
85
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I loved this movie, and that is all I have to say.
86
Speed 1994,  R)
Speed
First R-rated movie I ever saw in a theater. I will love it forever.
87
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
After the first fifteen minutes, it's great.
88
Swingers 1996,  R)
Swingers
A very L.A., very guy movie
89
The Departed 2006,  R)
The Departed
Best movie of 2006.
90
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
Party time? Excellent.
91
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
M. Night's best film.
92
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
This is one of those darkly, disturbingly funny movies that make me feel weird to laugh at.
93
Brick 2006,  R)
Brick
What a surprising little gem of a movie.
94
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
This was a really satisfying way to bring back Bond after the long, uncomfortable hiatus in the wake of Timothy Dalton. Also, it's the movie that made Famke Janssen hot shit, so thank you for that.
95
Fargo 1996,  R)
Fargo
The wood chipper stays with you.
96
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
"I see your Schwartz is as big as mine."
97
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D)
It's probably not as good as I remember it when I saw it as a kid. I do remember it being very slow. Nevertheless, it was one of the movies that got me into anime in the first place.
98
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
This movie is thoroughly flawed. The structure is very strange, everyone talks FOREVER, and the characters are off, but I just can't seem to care about all that. Plus, it's got one of the best car chases ever filmed.
99
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Possibly my favorite Tim Burton movie.
100
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
I remember my parents not wanting me to see this when I was a kid because it's disturbing and not for children. This is the very thing that made me want to see it. So when they were out I snuck a watch of my dad's copy. Then I saw they were right.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments