My Favorite Movies
| rhisza's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sabrina 1995, PG)
Kinda cinderella story for sure..but don't know why I had been watching this movie like again, again and again..never get bored..especially there's Mr. Harrison Ford as the main cast, since I adore Mr. Ford in every movies his ever launched :D.. |
|
| 2 |
Someone Like You 2001, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Clear and Present Danger 1994, PG-13) |
|
| 5 |
Patriot Games 1992, R) |
|
| 6 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 7 |
The Sum of All Fears 2002, PG-13) |
|
| 8 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 9 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 10 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 11 |
The Ultimate Gift 2007, PG) |
|
| 12 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 13 |
The Pelican Brief 1993, PG-13)
It's about an assasination of two US. Supreme Court Justices. A young, charming, brilliant and attractive law student, Darby Shaw, has a theory about who's responsible behind the killings. It's a brief theory named The Pelican Brief, initially regarded as a wild theory. Eventually, it caused a danger conflict and political intrigue, involving the executive role at white house. Kinda suspense and thriller movie, quite fascinating.. |
|
| 14 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Man on Fire 1987, R) |
|
| 16 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 17 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 18 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 19 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 20 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 21 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 22 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 26 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 28 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 29 |
Shadows In The Sun (The Shadow Dancer) 2004, Unrated)
Actually, I kinda love to watch the scene much..Italy, with many beautiful sceneries. |





























