My Favorite Movies
| rhinq's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 2 |
MirrorMask 2005, PG) |
|
| 3 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 4 |
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003, PG) |
|
| 5 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 6 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 7 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 10 |
Mona Lisa Smile 2003, PG-13) |
|
| 11 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 12 |
The Greatest Game Ever Played 2005, PG) |
|
| 13 |
In Her Shoes 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Alfie 2004, R) |
|
| 15 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 16 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 17 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 18 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 20 |
The Weather Man 2005, R) |
|
| 21 |
Closer 2004, R) |
|
| 22 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 23 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 24 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 25 |
Crash 2005, R) |
|
| 26 |
Traffic 2000, R) |
|
| 27 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 28 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 29 |
300 2007, R) |
|
| 30 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 31 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 32 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 33 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 34 |
Domino 2005, R) |
|
| 35 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 36 |
Sin City 2005, R) |
|
| 37 |
The Departed 2006, R) |
|
| 38 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 39 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 40 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 41 |
Be Cool 2005, PG-13) |
|
| 42 |
Into the Blue 2005, PG-13) |
|
| 43 |
The Interpreter 2005, PG-13) |
|
| 44 |
Memento 2000, R) |
|
| 45 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 46 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 47 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 48 |
Constantine 2005, R) |
|
| 49 |
Hide and Seek 2005, R) |
|
| 50 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 51 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 52 |
When a Stranger Calls 2006, PG-13) |
|
| 53 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 54 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 55 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 56 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 57 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 58 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 59 |
Party Monster 2003, R) |
|
| 60 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 61 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 62 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 63 |
The Girl Next Door 2004, R) |
|
| 64 |
American Pie 1999, R) |
|
| 65 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 66 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 67 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 68 |
A Lot Like Love 2005, PG-13) |
|
| 69 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 70 |
Something's Gotta Give 2003, PG-13) |
|
| 71 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 72 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 73 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 74 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 75 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 76 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 77 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 78 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 79 |
The Parent Trap 1998, PG) |
|
| 80 |
Casanova 2005, R) |
|
| 81 |
Hamlet 1990, PG) |
|
| 82 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 83 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 84 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 85 |
Casino 1995, R) |
|
| 86 |
Daddy Long Legs 1955, G) |
|
| 87 |
Pocahontas 1996, G) |
|
| 88 |
Treasure Planet 2002, PG) |
|
| 89 |
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003, PG) |
|
| 90 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 91 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 92 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 93 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 94 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 95 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 96 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 97 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 98 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 99 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 100 |
Take the Lead 2006, PG-13) |




































































































