My Favorite Movies


  rhillman1780's Rating My Rating
1
1941 1979,  PG)
1941
excellant non-stop comedy, never a dull moment
2
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
yea, yea, yea, big Beatles fan I am
3
Signs 2002,  PG-13)
Signs
very very good movie
4
The World According to Garp 1982,  R)
The World According to Garp
my favorite movie of all time, it has it all
5
Spice World 1997,  PG)
Spice World
my daughter made me see it, turned out pretty good lol
6
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
did part II ever come out?
7
Neighbors 1981,  R)
Neighbors
john played it straight for this one and Dan went crazy
8
How the West Was Won 1962,  G)
How the West Was Won
now we know, an awesome cast!!
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
10
The General's Daughter 1999,  R)
The General's Daughter
interesting
11
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
best western of any era
12
Spider-Man 2002,  PG-13)
13
Eight Days A Week 1997,  R)
Eight Days A Week
poor feller
14
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
very good movie, but #2 is still my favorite
15
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
16
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
the best Spider-Man of the bunch
17
She's the Man 2006,  PG-13)
18
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
19
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
and with a bang too
20
Backbeat 1994,  R)
Backbeat
i liked it
21
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
what a cast!! very good movie
22
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
so real to the 70's that i lived through, though some of my friends did not
23
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
contains some of the funniest scenes ever in a movie
24
Born in East L.A. 1987,  R)
Born in East L.A.
isn't John Wayne the president?
25
Quest for Fire 1982,  R)
Quest for Fire
i understood every word they said
26
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
Cheech & Chong's Next Movie
now this is what funny is all about
27
Commando 1985,  R)
Commando
I'm gonna kill you last
28
The Terminator 1984,  R)
29
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
30
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
31
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
art on film
32
Fire in the Sky 1993,  PG-13)
Fire in the Sky
i hope i never get abducted
33
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
i thought they were johnny & june!!
34
A Chorus Line 1985,  PG-13)
A Chorus Line
i think i could do that job
35
The Thin Blue Line 1988,  Unrated)
36
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
37
Fatal Attraction 1987,  R)
38
Bully 2001,  R)
Bully
that guy was mean
39
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
watch it every year to get you going
40
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
made me want to go cruisig right then, good soundtrack
41
American Me 1992,  R)
42
American Pop 1981,  R)
43
The Last American Virgin 1982,  R)
44
The American President 1995,  PG-13)
The American President
nice moments
45
American History X 1998,  R)
46
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
this movie caught me totally off guard
47
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
48
Nevada Smith 1966,  PG-13)
Nevada Smith
the 2nd best western of all time
49
The Natural 1984,  PG)
50
The Godfather 1972,  R)
51
Day of the Triffids 1963,  Unrated)
52
Testament 1983,  PG)
Testament
starts out sad and keeps getting sadder, notice rebecca demornay and kevin costner in their roles
53
The Bible 1966,  G)
54
Night of the Comet 1984,  PG-13)
Night of the Comet
a sequel to Mischief?
55
Die Hard 1988,  R)
56
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
57
To Die For 1995,  R)
To Die For
nicole kidman, who wee
58
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
59
Help! 1965,  G)
Help!
its the Beatles!!!
60
Heaven Can Wait 1978,  PG)
61
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
62
The Time Machine 2002,  PG-13)
63
Time Bandits 1981,  PG)
64
The Beastmaster 1982,  PG)
65
Superman 1978,  PG)
66
Superman Returns 2006,  PG-13)
67
Superman II 1981,  PG)
68
Superman III 1983,  PG)
69
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
70
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
one of the best of all time, catch robert duvall at the end
71
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
72
Dressed to Kill 1980,  R)
73
Stir Crazy 1980,  R)
74
Silver Streak 1976,  PG)
75
Hardbodies 1984,  R)
76
Silver Bullet 1985,  R)
Silver Bullet
gary busey at his best
77
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
pretty good, not as far off from the original story as i thought it would be
78
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
had to beg my dad to take me to see it, and it was worth it
79
Lady and the Tramp 1955,  G)
80
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
fun movie
81
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
fun movie
82
Rain Man 1988,  R)
83
Heart Like a Wheel 1983,  PG)
Heart Like a Wheel
lets go drag racing
84
Twins 1988,  PG)
85
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
86
Midnight Express 1978,  R)
87
Saving Private Ryan 1998,  R)
88
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
89
Private School 1983,  R)
90
Flags of Our Fathers 2006,  R)
91
Mischief 1985,  R)
Mischief
another hubba hubba hubba
92
Amazon Women on the Moon 1987,  R)
93
Paper Moon 1973,  PG)
94
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
95
The Blues Brothers 1980,  R)
96
Varsity Blues 1999,  R)
97
The Buddy Holly Story 1978,  PG)
98
Scary Movie 2 2001,  R)
99
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
the best of the set so far
100
Scary Movie 2000,  R)
101
The Girl Next Door 2004,  R)
102
Same Time, Next Year 1978,  PG)
103
Next of Kin 1989,  R)
104
The Goodbye Girl 2004,  PG)
105
The Thing Called Love 1993,  PG-13)
106
Man-Thing 2005,  R)
107
That Thing You Do! 1996,  PG)
108
The Thing 1982,  R)
109
The Sure Thing 1985,  PG-13)
110
Swamp Thing 1982,  PG)
111
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
112
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
113
Seems Like Old Times 1980,  PG)
114
The Getaway 1972,  R)
115
The Getaway 1994,  R)
116
The Hustler 1961,  Unrated)
117
Forbidden Planet 1956,  G)
Forbidden Planet
a must see
118
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
119
The Color of Money 1986,  R)
120
The Color Purple 1985,  PG-13)
121
The Money Pit 1986,  PG)
122
Other People's Money 1991,  R)
123
Milk Money 1994,  PG-13)
124
Money Train 1995,  R)
125
Easy Money 1983,  R)
Easy Money
funny
126
All the Right Moves 1983,  R)
127
The Right Stuff 1983,  PG)
128
Dudley Do-Right 1999,  PG)
129
Jaws 1975,  PG)
Jaws
made me jump the first time i saw it
130
Used Cars 1980,  R)
Used Cars
funny all the way through
131
Kingpin 1996,  PG-13)
Kingpin
let's go bowling
132
Weird Science 1985,  PG-13)
133
If You Don't Stop It... You'll Go Blind!!! 1974,  R)
134
Blind Date 1987,  PG-13)
135
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
136
Bus Stop 1956,  Unrated)
137
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
a lot better than costner's wyatt earp
138
Shane 1953,  Unrated)
139
Trading Places 1983,  R)
140
Duel in the Sun 1946,  Unrated)
141
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
142
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
use your powers for good
143
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
144
Just Friends 2005,  PG-13)
145
The Butcher's Wife 1991,  PG-13)
146
The Slugger's Wife 1985,  PG-13)
147
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
148
Vegas Vacation 1997,  PG)
149
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
150
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
151
Pleasantville 1998,  PG-13)
152
Boogie Nights 1997,  R)
153
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
154
The Wild Life 1984,  R)
155
Wild Things 1998,  R)
156
The Wild One 1953,  Unrated)
157
The Wild Angels 1966,  R)
158
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
very good movie!!
159
District 9 2009,  R)
District 9
one weird movie
160
Obsessed 2009,  PG-13)
Obsessed
not too bad

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments