My Favorite Movies


  rhianne28's Rating My Rating
1
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
I read this before I had watched it. The plot's story is quite different. I like the magical creatures roaming around.
This movie is interesting.
2
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
3
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Very nice. You will change your way of thinking. This movie makes your mind twisted. I like it.
4
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
Very nice.. A blend of sadness, comedy and romance. You'll feel yourself within. I like it. It makes me think of simplicity and destiny. :)
5
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Soo furious.. I love it. Though some scenes must be taken out.
6
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
nice effects.. though a little physical , I like the story.. hehe
7
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
This was such a nice movie.. Romantically good. I like it..
If you will put it in your own real life, it will be extraordinary.. I just did. They're both cute.STORY IS NICE, MATURE and just TRUE..
8
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
The movie is funny. I like it..
9
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Wow ! what a kind of romance!
It made me feel great watching this movie. Sooo cute. This caught me...
"About three things I was absolutely positive. First, Edward was a vampire. Second, there was a part of him, and I didn't know how dominate that part might be, that thirsted for my blood. And third, I was unconditionally and irrevocably in love with him."

I love this movie.. I cant wait to watch the next chapters...
10
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
Monsters vs. Aliens
Like it.. funny.
11
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
very nice... action.. witty..
12
Push 2009,  PG-13)
Push
cooL ..!!
13
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
very nice.. critically funny!!
14
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
cute love story :)

^_^
15
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
I do believe in destiny :)
16
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
many lessons to learn.
hilarious!
cute!!
totally a fun !! ^_^
17
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
great!! cool and sweet :)
18
The Final Destination 2009,  R)
The Final Destination
Very nice !!!
Great effects, sounds, story plot !!!
19
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
cute...witty... just love it !
20
Surrogates 2009,  PG-13)
Surrogates
i love Bruce Willis.!! very good actor.. love the story, the place, action and just the everything!
21
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
i love it!! very nice and CUTE: )
22
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
So perfect in DIGITAL 3D !! Loving it !! very nice ^_^
23
From Paris with Love 2010,  R)
24
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
Prince of Persia: The Sands of Time
:)
25
Shrek Forever After (Shrek 4) 2010,  PG)
Shrek Forever After (Shrek 4)
cute
26
Knight & Day 2010,  PG-13)
Knight & Day
very nice!!!
27
The Last Airbender 2010,  PG)
28
Inception 2010,  PG-13)
Inception
very nice.. ^_^
love it..
29
Salt 2010,  PG-13)
Salt
more action.. very good movie ;p

perfect twist ..
30
The Expendables 2010,  R)
The Expendables
^_^ thumbs up !!!!
31
One More Chance 2007,  Unrated)
One More Chance
destiny ^_^
talk...
understanding.
32
Despicable Me 2010,  PG)
Despicable Me
cutee :)))
33
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
America's Sweethearts
:))
34
The Back-up Plan 2010,  PG-13)
The Back-up Plan
true love
35
The Bounty Hunter 2010,  PG-13)
36
The Losers 2010,  PG-13)
The Losers
love it!
37
Red 2010,  PG-13)
Red
very nice//weee...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments