My Favorite Movies


  rhart2188's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
I was once nicknamed Private Ryan because we look alike.
2
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
I love this movie.
3
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
Very cool plot-progression in a movie based around Prohibition. Great film.
4
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
Rodney Dangerfield as well as all of the characters make this movie extraordinarily great.
5
Office Space 1999,  R)
Office Space
If you work or have ever worked in an office, or even if you havent, you must see this comedy. Amazing.
6
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Shooter McGavin is hilarious.
7
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Must-see movie. Very creative. My favorite movie starring Johnny Depp.
8
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
A crazy but very good movie.
9
Contact 1997,  PG)
Contact
Great film. More than you'd expect.
10
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
My favorite actor (DeNiro) in one of my favorite movies.
11
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Amazingly well done. Very interesting plot.
12
Down to Earth 2001,  PG-13)
Down to Earth
Absolutely hilarious. A must-see comedy.
13
Strangers with Candy 2005,  R)
Strangers with Candy
Freakin' hilarious.
14
Frost/Nixon 2008,  R)
Frost/Nixon
Very well made and very interesting film.
15
BASEketball 1998,  R)
BASEketball
Very funny and witty idea for a script.
16
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Great trip of a movie based in the future. Very good special effects, and Leeloo is very hot.
17
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Hilarious.
18
Yes Man 2008,  PG-13)
19
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
Seeing this is theaters was great.
20
GoldenEye 1995,  PG-13)
21
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Timeless and wonderful film.
22
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
Great.
23
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
Must-see pure work of art.
24
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
The first and best of the Austin Powers trilogy.
25
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Quite an interesting movie that is based on a true story. One clever con-artist.
26
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Well made in a creative format.
27
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Twisted yet quite oddly interesting film.
28
Scarface 1983,  R)
Scarface
Well-made but way too drawn out.
29
Scary Movie 2000,  R)
30
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
Even better than the first.
31
Memento 2000,  R)
Memento
Very interesting film.
32
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Great movie.
33
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
Very funny and enjoyable to watch. The lamp.
34
Step Brothers 2008,  R)
35
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
You need a very special appreciation for comedy to enjoy this movie.
36
The Big Lebowski 1998,  R)
37
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
A must-see film. Hilarious, action packed, and a great ending. You'll enjoy it more each time you watch it. Subtitles are available for the sometimes heavy English accents.
38
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
Great action/thriller with awesome special effects.
39
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
Great film. Jodie Foster performs very well.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments