My Favorite Movies


  rhadynascimento's Rating My Rating
1
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
Stunning, ageless and scary as hell.
2
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
An entirely new approach to excellence in filmmaking.
3
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931,  Unrated)
Vampyr - Der Traum des Allan Grey
A haunting masterpiece to be watched over and over.
4
Du Levande (You, The Living) 2007,  Unrated)
Du Levande (You, The Living)
Far from being original for originality's sake, Andersson's idiosyncratic approach to film structure sets itself a clear goal: to denounce, with good humor and a refined sense of the surreal, how we, the living, zombie through our lives digging our own graves and denying ourselves any glimpse of true happiness. A stunning film.
5
Amen 2002,  PG)
Amen
Costa-Gavras proves once again that political thrillers can be vigorous, fresh and engaging.
6
Taxidermia 2005,  Unrated)
Taxidermia
Stylish, bizarre, often gross and totally marvelous. But not for the faint of heart. Or the subtle.
7
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight)
Truly, immensely original.
8
Cure 1997,  Unrated)
Cure
What doesn't kill you makes you kill them.
9
Summer of Sam 1999,  R)
Summer of Sam
Perhaps Spike Lee's finest work.
10
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
A complex, intense and rewarding piece of cinema. Maybe my favorite Lynch film.
11
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Few filmmakers are born ready. Mitchell is one of them.
12
Rear Window 1954,  PG)
13
Deathtrap 1982,  PG)
14
Pulse (Kairo) 2001,  R)
Pulse (Kairo)
Dark, profound and utterly scary. Ignore the American remake and dive deep into this disturbing essay on human isolation.
15
The Tenant 1976,  R)
The Tenant
A specialist in the art of confining paranoid protagonists inside their own apartments, Polanski delivers one of the creepiest films ever made. The "mummy in the bathroom" sequence damaged my poor little mind forever.
16
Beloved 1998,  R)
Beloved
I've always been fond of mixing horror with other genres, especially when these genres are pushed to their limit. This and more make "Beloved" one of my absolute favorites of all time: heavy drama, deep character study and, Jeez, a freakin' nightmare. If you haven't read the Morrison novel and watch it without knowing a thing about it, it'll compromise your sleep. I never understood why it wasn't a hit, but what the heck, taste can be an elusive thing.
17
No Man's Land 2001,  R)
18
The Butcher Boy 1997,  R)
The Butcher Boy
Places Neil Jordan as one of today's most solid filmmakers.
19
The Celebration (Festen) 1998,  R)
20
Shallow Grave 1994,  R)
21
Onibaba 1964,  Unrated)
Onibaba
Mr. Shindō's stunning images haunted my imagination for weeks on end.
22
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
A punch in the stomach followed by a kick in the mouth.
23
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
Save The Green Planet
Fearless in its innovative approach to mixing genres.
24
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA)
An "Oldboy" level thriller.
25
Kiss Me Deadly 1955,  Unrated)
26
Possession ,  R)
27
The Big Lebowski 1998,  R)
28
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) 2002,  R)
29
Hukkle 2002,  Unrated)
30
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
The Piano Teacher (La Pianiste)
Makes no concessions in its surgical analysis of a masochistic personality. Huppert is superb.
31
Bad Boy Bubby 1993,  Unrated)
32
The Pillow Book 1996,  NC-17)
33
An American Crime 2007,  R)
An American Crime
In a film in which there is so much to praise, Catherine Keener's humanistic approach to a character who would otherwise be qualified as a monster stands out as one of the best I've seen in recent years. But it's based on a true story, and the taste that lingers is very, very bitter.
34
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
More than merely a political film, this adaptation of Satrapi's graphic novel is about a young woman's bittersweet journey towards self-acceptance.
35
Goongnyeo (Shadows in the Palace) 2007,  Unrated)
36
In Cold Blood 1967,  R)
37
Head-On (Gegen die Wand) 2004,  R)
38
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
39
Shadow of the Vampire 2000,  R)
40
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
41
Carnage 2002,  Unrated)
Carnage
So vivid, so new, so underrated.
42
The Bad Seed 1956,  Unrated)
The Bad Seed
What a brat!

Highly recommended.
43
Léolo 1993,  Unrated)
44
Thank You For Smoking 2005,  R)
45
Survive Style 5+ 2004,  Unrated)
46
Vital 2004,  R)
Vital
Tsukamoto's obsession with the human body crosses the final frontier: the skin. Sounds gross? It is, but in the end, it's the beauty that sticks with you. Go figure...
47
Rinjin 13-gō (Neighbor No. 13) 2005,  R)
48
Nadie Hablarį de Nosotras Cuando Hayamos Muerto (Nobody Will Speak of Us When We're Dead) 1995,  PG)
49
Il portiere di notte (The Night Porter) 1974,  R)
50
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
Mysterious Skin
Araki's most mature work to date.
51
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) 2004,  Unrated)
Be With You (Ima, ai ni yukimasu)
A tearjerker that does not evade itself from being creative, amounting to an utterly satisfying ending. I was shocked to see Nakamura, from "Neighbor No. 13", playing what could be the sweetest fellow on earth.
52
Bug 2006,  R)
53
Epitaph (Gidam) 2007,  Unrated)
Epitaph (Gidam)
A small film with great moments. If the little girl haunted by her dead mother doesn't scare you, nothing else will.
54
Mah nakorn (Citizen Dog) 2004,  Unrated)
55
The Dead Mother (La Madre Muerta) 1993,  Unrated)
56
Apt Pupil 1998,  R)
57
The Kingdom (1994) ,  Unrated)
The Kingdom (1994)
An absolute MUST for horror fans. Period.
58
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
- 8:30 tomorrow evening, then?
- That's what I suggested.
- Will you be here too?
- I guess so. I usually am.
- Same chair, same perfume, same anklet?
- I wonder if I know what you mean.
- I wonder if you wonder...

Jeez!!!
59
Carrie 1976,  R)
60
The Singing Detective 2003,  R)
The Singing Detective
Great concept, great story, great cast, great direction, great editing and, on top of all that, Robert Downey Jr. at his finest.

If you've missed this one for whatever reason... man, you better run!
61
Little Children 2006,  R)
62
Shortbus 2006,  Unrated)
63
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
64
F for Fake 1973,  Unrated)
65
Capturing the Friedmans 2002,  R)
66
Wandāfuru raifu (After Life) 1998,  Unrated)
67
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
68
Dear Wendy 2005,  Unrated)
69
L'Adversaire (The Adversary) 2002,  Unrated)
70
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
71
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964,  Unrated)
72
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Contrary to this weird tendency in American cinema to stay one step behind the audience, this action film turns out to be as creative, cool and subversive as some of the best Korean pictures. Always good to see how there are still some real brains in Hollywood...
73
Angela's Ashes 1999,  R)
74
Before the Rain (Pred dozhdot) 1994,  Unrated)
75
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
76
The Silence of the Lambs 1991,  R)
77
Sisters 1973,  R)
78
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
79
Doubt 2008,  PG-13)
80
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Groundbreaking from its conception, this is perhaps the most misunderstood film in recent Brazilian cinematography. More than merely copying its direct approach to social issues, other Brazilian filmmakers should perhaps focus on mimicking its solid construction, its fresh originality, or its technical excellence.
81
Elegy 2008,  R)
82
No Country for Old Men 2007,  R)
83
Thesis (Tesis) 1996,  R)
84
Being John Malkovich 1999,  R)
85
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Although very different from Almodóvar, Anderson shares two characteristics with the Spanish master: an amazing cinematic technique and the perception to see through appearances, showing that the humanity in the soul of the outcast is there for anyone who dares to see it.
86
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
87
Amadeus 1984,  PG)
88
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
89
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
90
The End of the Affair 1999,  R)
91
Tacones Lejanos (High Heels) 1991,  R)
92
The Believer 2001,  R)
93
Night of the Living Dead 1968,  R)
94
Sharkwater 2006,  PG)
Sharkwater
Of all the documentaries I have seen about the impact of human activity on the environment, this is by far the most gripping. It is not the Discovey Channel approach. The images are so amazing you will probably never look at the sea the same way again.
95
Spirited Away 2001,  PG)
96
Touch of Evil 1958,  PG-13)
97
Gilda 1946,  PG)
98
Wings of Desire 1987,  PG-13)
99
The Honeymoon Killers 1969,  R)
100
Te doy mis ojos (Take My Eyes) 2006,  Unrated)
Te doy mis ojos (Take My Eyes)
Devoted performances and a very well built script help demolish myths and misunderstandings surrounding domestic violence.
101
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
102
Deliver Us From Evil 2006,  Unrated)
103
Speak 2005,  PG-13)
104
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
105
Sex and Lucia (Lucķa y el sexo) 2001,  R)
106
Yeongeo wanjeonjeongbok, (Please Teach Me English ) 2003,  Unrated)
Yeongeo wanjeonjeongbok, (Please Teach Me English )
I admit it, okay? I enjoyed it.

A lot.
107
Įtame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
108
Femme Fatale 2002,  R)
109
The Machinist 2003,  R)
110
Shaun of the Dead 2004,  R)
111
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
112
The Hours 2002,  PG-13)
113
Almost Brothers (Quase Dois Irmaos) 2004,  Unrated)
114
Team America - World Police 2004,  R)
115
About Schmidt 2002,  R)
116
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
117
Swimming Pool 2003,  R)
118
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
No subtitles needed in this action-packed horror film in which the visuals tell it all.
119
Musallat (Haunted) 2007,  Unrated)
Musallat (Haunted)
In the beginning, it doesn't really look like it's gonna amount to much - you'll wonder why the rating. But things are definitely not what they seem in this well-plotted Turkish horror in which the director managed to extract the best from what he had in hands.
120
The Brood 1979,  R)
121
Notes on a Scandal 2006,  R)
122
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
123
Ordinary People 1980,  R)
124
Dead Ringers 1988,  R)
125
Everyone Says I Love You 1996,  R)
126
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969,  PG)
127
Idiocracy 2006,  R)
128
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008,  Unrated)
129
Day for Night 1973,  PG)
130
The Exorcist 1973,  R)
131
Mystic River 2003,  R)
132
L'Enfant (The Child) 2006,  R)
133
Gabal (The Wig) (Scary Hair) 2005,  Unrated)
Gabal (The Wig) (Scary Hair)
The cinematography alone would justify this weird little film, but the acting is pretty good, too!
134
The Savages 2007,  R)
The Savages
A discreet, poignant little gem.
135
Pi 1998,  R)
136
Sad Movie 2005,  Unrated)
137
Alpha Dog 2006,  R)
138
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
"The Matrix" owes so much to this movie it should actually pay Oshii royalties.
139
Y Tu Mamį También 2001,  R)
140
The Sweet Hereafter 1997,  R)
141
Wild At Heart 1990,  R)
142
Blind Beast (Mōjū) 1969,  Unrated)
Blind Beast (Mōjū)
Bizarre is art!
143
Blue Velvet 1986,  R)
144
Witness 1985,  R)
145
Man on the Moon 1999,  R)
146
Mighty Aphrodite 1995,  R)
147
Pixote: A Lei do Mais Fraco (Pixote) (Pixote, the Law of the Weakest) 1981,  R)
148
Léon (The Professional) 1994,  R)
149
Dark Water 2002,  PG-13)
150
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
Psycho-beauty Ji-hyun Jun perfects the technique of mopping the floor with her boyfriend's hair.
151
Geoul sokeuro (Into the Mirror) 2003,  Unrated)
152
Lady in White 1988,  PG-13)
Lady in White
I have to confess that it's hard for me to judge this film properly - the sentimental connection is way too strong. I spent years of my childhood watching this thing on a loop, and even today I couldn't care less about the poor special effects or any other flaws it may have. This one owns a special place in my heart.
153
Frozen River 2008,  R)
Frozen River
I've been in love with Melissa Leo since "21 Grams" and "Melquķades Estrada", and it's great to finally see her in a leading role. It also attests her great feeling for good scripts. One of the best American thrillers I've seen this year.
154
Lavoura Arcaica (To the Left of the Father) 2001,  Unrated)
155
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
The apparent amorality in Almodóvar's work can be deceiving, and this is the best example. His refusal to to portray so-called monsters as such allows a clearer glimpse at what is, to me, his most transgressive characteristic: a bold, radically humanistic approach to character.

His best work so far.
156
The Thing 1982,  R)
The Thing
What took me so long to watch this one?

Creeeeeepy!!!
157
The Exorcist III 1990,  R)
The Exorcist III
For the psychological thriller fan, this is a jewel urging to be found: solid script, great atmosphere, engaged directing and some of the best dialog I've seen in ages make plenty of room for the cast to shine bright, really bright.
158
The Squid and the Whale 2006,  R)
159
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Still wildly entertaining to this day, with a killer performance by Jean Hagen as Lina Lamont.

"Oh, Pierre! You shouldn't have come - we are flirting with danger!"

Doesn't get any funnier.
160
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
Great use of horror genre conventions for comedic purposes.
161
Cabaret 1972,  PG)
162
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) 1971,  R)
163
21 Grams 2003,  R)
164
The War Zone 1999,  R)
165
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
166
Deconstructing Harry 1997,  R)
Deconstructing Harry
If an imminent disaster allowed me to save one and only one Woody Allen film, this would probably be it.
167
Anatomy of a Murder 1959,  G)
168
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
Another can't miss by Joon-ho Bong, with great performances and one of the most hilarious chase sequences ever shot.
169
Kumonosu Jō (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
170
City Lights 1931,  G)
171
Laura 1944,  Unrated)
172
Cenizas del Paraiso 1997,  Unrated)
Cenizas del Paraiso
An underrated jewel of Argentinean cinema in which nothing is what it seems and the truth is not an option.
173
Vertigo 1958,  PG)
174
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
175
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
Smultronstället (Wild Strawberries)
Makes you wish you had six stars to rate it rather than just five.
176
Heavenly Creatures 1994,  R)
Heavenly Creatures
Before moving on to major blockbusters, Peter Jackson delivered what could easily be considered the best movie of his career.
177
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) 1995,  R)
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto)
The first film of Almodóvar's most fabulous fase, which followed "Live Flesh", "All About My Mother" and "Talk to Her".
178
Johnny Got His Gun 1971,  PG)
179
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
If "Requiem for a Dream" was the waiting room to hell, this is the radical opposite, showing you heaven in a handful of beauty.
180
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
Why did they even bother to shoot a remake?
181
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
182
10 Items or Less 2006,  R)
10 Items or Less
Simple, unpretentious and deliciously hilarious.
183
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
184
The Notebook 2004,  PG-13)
185
Cha no aji, (The Taste of Tea) 2004,  Unrated)
Cha no aji, (The Taste of Tea)
Fresh and adorable in its infinite weirdness.
186
Step Across the Border 1990,  Unrated)
Step Across the Border
Absolutely unique in its approach to both photography and music. A must!
187
Kōrei, (Seance) 2001,  PG)
188
Anklaget (Accused) 2005,  Unrated)
Anklaget (Accused)
A teenage girl accuses her father of sexual abuse. Whatever the truth is, the consequences will be devastating. Top-class acting and an impressive script fuel this tense Danish drama.
189
Assassin(s) 1997,  Unrated)
190
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
191
Bye Bye Brasil 1979,  R)
192
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007,  Unrated)
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side)
Believe it or not, it's even better than "Head On".
193
The Fall 2006,  R)
The Fall
Absolutely breathtaking - a masterpiece.
194
Genealogies of a Crime (Généalogies d'un crime) 1997,  Unrated)
195
Martyrs 2008,  R)
Martyrs
I'm neither a French cinema buff nor an enthusiast of gore for gore's sake, but "Martyrs", "Haute Tension" and "Ą L'intérieur" share more than the mere power to disturb: they add a certain sense of transgression to modern horror, taking it to new extremes.

That said, "Martyrs" is certainly the most accomplished of the three. Watch it without prejudice and your nightmares are guaranteed.
196
Lone Star 1996,  R)
Lone Star
Great investigation drama/romance with a very well built ending. And my beloved Chris Cooper, in his mid-40's and bloody charming - what more could a girl ask?
197
Rosemary's Baby 1968,  R)
198
Memento 2000,  R)
199
American Beauty 1999,  R)
200
The Station Agent 2003,  R)
201
Dolores Claiborne 1995,  R)
202
Go 1999,  R)
203
May 2002,  R)
May
Even if you are not into teen horror, you don't wanna miss this one. McKee's perfectly woven references include "Frankenstein", "Carrie", "Repulsion" and giallo, and the precise script allows Angela Bettis to make full use of her impressive acting resources.
204
The Magdalene Sisters 2002,  R)
The Magdalene Sisters
Peter Mullan seems to be willing to join Charles Laughton and Tim Roth in the select group of British actors who decided to make a film of their own, did an incredible job and never directed anything again. Please reconsider!
205
The Hitcher 1986,  R)
206
You Can Count On Me 2000,  R)
207
Lost in La Mancha 2002,  R)
208
Nine Queens (Nueve reinas) 2001,  R)
209
The Architecture of Doom 1989,  Unrated)
The Architecture of Doom
Brilliant documentary about how viciously lame Hitler was in his perception of art.
210
Mother (Madeo) 2009,  R)
211
Eureka (Yūreka) 2000,  Unrated)
Eureka (Yūreka)
Monochromatic redemption told in an utterly poetic style. Don't get me started on my Koji Yakusho drooling, I can barely stand how brilliant the guy is...
212
Flandersui Gae (Barking Dogs Never Bite) (Flanders' Dog) 2000,  Unrated)
Flandersui Gae (Barking Dogs Never Bite) (Flanders' Dog)
This marvelous debut by Joon-ho Bong ("The Host") is a must-see for lovers of great Asian cinema. Highly praised and recommended.
213
Clean, Shaven 1993,  Unrated)
Clean, Shaven
Got deep to my nerves, this one...
214
Tōkyō zonbi (Tokyo Zombie) 2005,  Unrated)
215
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959,  Unrated)
Jungfrukällan (The Virgin Spring)
Absolutely brilliant! My favorite Bergman so far...
216
Antichrist 2009,  Unrated)
Antichrist
First things first: to me, this is the horror film of the year, and I mean that in more than one sense.

Zabattini says every content must find its own technique. Von Trier takes this statement to a completely different level by mixing all kinds of cinematic techniques, switching from Dogma to Hollywood not only from scene to scene, but sometimes within the same shot. And it's not a mannerism. It serves to create one of the most unsettling atmospheres I've seen since Roman Polanski.

Gainsbourg is superb. Often swallowed by stronger actresses other films (Charlotte Rampling in "Lemming" would be an example), she now finds the role she needed to make them look like puppy dogs. And Dafoe never ceases to astound me with his capacity to imply six lines of dialog with a look that lasts half a second. It's been a while I've been this impressed by a film.

Oh, and please don't come to me saying this movie is about how evil women are. Evil is triggered by human nature when confronting something we perceive as a weakness. In other words, this isn't a flick for those who live in the shell of political correctness, or for those who wish to discuss the limits of what art can or cannot show. Real life is beyond that, human evil is beyond that, and so is this film.
217
Possession (The Night the Screaming Stops) 1981,  R)
218
Nuit et Brouillard (Night and Fog) 1955,  Unrated)
Nuit et Brouillard (Night and Fog)
There's no such thing as "enough films about the Holocaust".
219
Yabu no naka no kuroneko (Black Cat from the Grove) 1968,  Unrated)
Yabu no naka no kuroneko (Black Cat from the Grove)
Following "Onibaba", Kaneto Shindō delivers another stunning, eerie masterpiece.
220
Samehada otoko to momojiri onna (Shark Skin Man and Peach Hip Girl ) 1998,  R)
Samehada otoko to momojiri onna (Shark Skin Man and Peach Hip Girl )
Top class!
221
Sun Taam (Mad Detective) 2007,  Unrated)
Sun Taam (Mad Detective)
Fantastic thriller, from start to finish. A lesson in storytelling, and To's most accomplished film so far.
222
Last Seduction 1994,  R)
Last Seduction
An unbelievable, over the top, flawless masterpiece. I'd marry Linda Fiorentino this very minute.
223
Little Murders 1971,  R)
Little Murders
Entertaining. Sarcastic. Unpredictable. Hilarious.
224
Das Schreckliche Mädchen (The Nasty Girl) 1989,  PG-13)
Das Schreckliche Mädchen (The Nasty Girl)
Sensational, simply put.
225
Rampo Noir (Rampo jigoku) 2005,  Unrated)
Rampo Noir (Rampo jigoku)
I didn't get it at first. Then I thought I knew where this was going because I had already read some Edogawa Rampo.

My ass. This, as Rampo, isn't just for your brain, it's for your senses.

The first piece is brief, silent, stunning, nearly Tarkovskian.

"Mirror Hell" is cold, distant and should be watched that way. It will bring up some of the many elements and superimposed moods that are to be constantly resignified throughout the film.

"Catterpillar" is barely survivable, even for those who know what it's about.

And the last piece... It is simply superb. The kind of thing Almodóvar would be doing if he were a Japanese horror filmmaker.

I think it'll take me a while to get over this one.
226
Bakjwi (Thirst) 2009,  R)
Bakjwi (Thirst)
It's a good period for exotic, refreshing vampire stories, and this one teams up well with "Let the Right One in". Sublime, weird, funny, erotic and grotesque, the only thing on the way of this film are the high expectations created around it. Approach it with an open heart and you will not be disappointed.
227
Love Exposure 2011,  Unrated)
Love Exposure
I tried so hard to like other Sion Sono films, but I didn't have to blink to simply adore this one. I absolutely get the fuss. Impressive cast, sensational script, laughs, tears... No wonder I almost never watch Western cinema these days. Except for Charlie Kauffman, who else is going this far?
228
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
Just brilliant.
229
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
By far, my favorite Pixar film.
230
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
231
Pan's Labyrinth 2006,  R)
232
Before Night Falls 2001,  R)
233
Elephant 2003,  R)
234
Hot Fuzz 2006,  R)
235
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) 2009,  R)
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs)
Another stunning work by Almodóvar - the final lines made me cry. I wonder where a filmmaker of this caliber is gonna end up, I really do...
236
Swallowtail & Butterfly 1996,  Unrated)
237
Nekojiru-so (Cat Soup) 2003,  Unrated)
Nekojiru-so (Cat Soup)
Brilliant surrealistic adventure on acid! No excuse to miss this one - it's a short, and it's on YouTube.
238
Wool 100% 2006,  Unrated)
Wool 100%
This is the kind of moviemaking and atmosphere are not often available out there, a thrilling ride that reminds me of some of my favorite films, such as "The Taste of Tea". Highly praised and recommended!
239
Pontypool 2008,  PG)
Pontypool
Semiological horror that will blow you away.

The less you know, the better it gets.
240
Be With Me 2005,  Unrated)
Be With Me
A heart-stopping rendition to love - simple, precise, priceless.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments