My Favorite Movies


  rfuldauer's Rating My Rating
1
Jaws 1975,  PG)
2
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
3
The Maltese Falcon 1941,  PG)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
Chinatown 1974,  R)
9
Schindler's List 1993,  R)
10
Braveheart 1995,  R)
11
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
12
Shane 1953,  Unrated)
13
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
14
Forrest Gump 1994,  PG-13)
15
Gone With the Wind 1939,  G)
16
Chariots of Fire 1981,  PG)
17
Shakespeare in Love 1998,  R)
18
American Graffiti 1973,  PG)
19
Alien 1979,  R)
20
Raging Bull 1980,  R)
21
Blade Runner 1982,  R)
22
The Terminator 1984,  R)
23
Bull Durham 1988,  R)
24
The African Queen 1952,  Unrated)
25
Field of Dreams 1989,  PG)
26
GoodFellas 1990,  R)
27
The Crying Game 1992,  R)
28
Groundhog Day 1993,  PG)
29
Pulp Fiction 1994,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
32
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
33
L.A. Confidential 1997,  R)
34
Young Frankenstein 1974,  PG)
35
Cool Hand Luke 1967,  PG)
36
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments