My Favorite Movies


  rfmwsr's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
2
Secondhand Lions 2003,  PG)
3
Little Miss Sunshine 2006,  R)
4
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
5
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
6
Walk the Line 2005,  PG-13)
7
Stand by Me 1986,  R)
8
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
Fantasic little known movie!
9
Bandits 2001,  PG-13)
Bandits
Not a spectacular movie, but it has to be on my list since it was husband's and my first date movie! :)
10
Saw 2004,  R)
11
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
13
Rock Star 2001,  R)
14
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
15
The Breakfast Club 1985,  R)
16
Sixteen Candles 1984,  PG)
17
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
18
Click 2006,  PG-13)
19
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
20
Legally Blonde 2001,  PG-13)
21
The Ring 2002,  PG-13)
22
Radio Flyer 1992,  PG-13)
23
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
24
Blast from the Past 1999,  PG-13)
25
Frailty 2002,  R)
Frailty
In a word... disturbing!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments