Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  reznor74's Rating My Rating
1
Evil Dead 2 1987,  R)
2
The Evil Dead 1981,  R)
3
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
4
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999,  R)
5
Resident Evil 2002,  R)
6
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
7
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
8
Alive 1993,  R)
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
10
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
11
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
12
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
13
National Lampoon's Last Resort 1994,  PG-13)
14
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
15
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
16
National Lampoon's Loaded Weapon 1 1993,  PG-13)
17
Feast 2006,  R)
18
Creepshow 1982,  R)
19
Creepshow 2 1987,  R)
20
Creepshow III 2007,  R)
21
JFK 1992,  R)
22
The Toxic Avenger 1985,  R)
23
The Return of the Living Dead 1985,  R)
24
Predator 1987,  R)
25
Walk the Line 2005,  PG-13)
26
Independence Day 1996,  PG-13)
27
Bruiser 2000,  R)
28
Taxi Driver 1976,  R)
29
Uncle Buck 1989,  PG)
30
What About Bob? 1991,  PG)
31
Day of the Dead 2007,  R)
32
Army of Darkness 1993,  R)
33
Rain Man 1988,  R)
34
The Rock 1996,  R)
35
Groundhog Day 1993,  PG)
36
Kingpin 1996,  PG-13)
37
The Breakfast Club 1985,  R)
38
Stand by Me 1986,  R)
39
Sometimes They Come Back 1991,  R)
40
License to Drive 1988,  PG-13)
41
Forrest Gump 1994,  PG-13)
42
X-Men 2000,  PG-13)
43
F/X 1986,  R)
44
The Abyss 1989,  PG-13)
45
Airheads 1994,  PG-13)
46
Police Academy 1984,  R)
47
The Goonies 1985,  PG)
48
Meet the Parents 2000,  PG-13)
49
Along Came a Spider 2001,  R)
50
Kiss The Girls 1997,  R)
51
Jurassic Park 1993,  PG-13)
52
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
53
Batman 1989,  PG-13)
54
Home Alone 1990,  PG)
55
Maximum Overdrive 1986,  R)
56
My Science Project 1985,  PG)
57
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
58
Rudy 1993,  PG)
59
See No Evil 2006,  R)
60
Suicide Kings 1997,  R)
61
The Ref 1994,  R)
62
Scary Movie 2000,  R)
63
The Wanderers 1979,  R)
64
The Warriors 1979,  R)
65
Revenge of the Nerds 1984,  R)
66
Caddyshack 1980,  R)
67
Beetlejuice 1988,  PG)
68
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
69
Enemy Mine 1985,  PG-13)
70
Full Metal Jacket 1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments