My Favorite Movies


  rezamgh's Rating My Rating
1
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
2
The Matrix 1999,  R)
3
The Matrix Reloaded 2003,  R)
4
The Matrix Revolutions 2003,  R)
5
The Departed 2006,  R)
6
Insomnia 1997,  Unrated)
7
The Aviator 2004,  PG-13)
8
Once Upon a Time in America 1984,  R)
9
The Godfather 1972,  R)
10
The Godfather, Part II 1974,  R)
11
The Godfather, Part III 1990,  R)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
13
Eyes Wide Shut 1999,  R)
14
The Interpreter 2005,  PG-13)
15
Sin City 2005,  R)
16
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
17
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
18
Birth 2004,  R)
19
American Beauty 1999,  R)
20
Constantine 2005,  R)
21
Sweet November 2001,  PG-13)
22
Resident Evil 2002,  R)
23
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
24
Metallica - Some Kind of Monster 2003,  R)
25
Saw 2004,  R)
26
Saw II 2005,  R)
27
Saw III 2006,  R)
28
Eurotrip 2004,  R)
29
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
30
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
31
Track Down 2000,  R)
32
Ray 2004,  PG-13)
33
Seven (Se7en) 1995,  R)
34
Gia 1998,  R)
35
People I Know 2002,  R)
36
8MM 1999,  R)
37
The Descent 2005,  R)
38
Serpico 1973,  R)
39
The Game 1997,  R)
40
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
41
GoodFellas 1990,  R)
42
Lord of War 2005,  R)
43
We're No Angels 1989,  PG-13)
44
Blood Diamond 2006,  R)
45
Walk the Line 2005,  PG-13)
46
Babel 2006,  R)
47
The Prestige 2006,  PG-13)
48
Heaven 2002,  R)
49
Man of the Year 2006,  PG)
50
The Science of Sleep 2006,  R)
51
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
52
Black Cat, White Cat ,  R)
53
Broken Flowers 2005,  R)
54
The Good Shepherd 2006,  R)
55
25th Hour 2003,  R)
56
Little Children 2006,  R)
57
Girl, Interrupted 1999,  R)
58
L'Enfant (The Child) 2006,  R)
59
The Insider 1999,  R)
60
Running Scared 2005,  R)
61
The Sentinel 2006,  PG-13)
62
Serial Mom 1994,  R)
63
The Faculty 1998,  R)
64
Hostel 2006,  R)
65
Hostel: Part II 2007,  R)
66
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
67
Takedown 2000,  R)
68
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
69
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
70
Carlito's Way 1993,  R)
71
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments