My Favorite Movies


  rezajoon2's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
4
Requiem for a Dream 2000,  R)
5
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
6
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
7
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
8
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Babel 2006,  R)
13
The Departed 2006,  R)
14
The Aviator 2004,  PG-13)
15
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
16
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
17
Minority Report 2002,  PG-13)
18
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
19
Shine 1996,  PG-13)
20
The Shining 1980,  R)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
22
The Usual Suspects 1995,  R)
23
Seven (Se7en) 1995,  R)
24
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
25
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
26
Sleepy Hollow 1999,  R)
27
The Green Mile 1999,  R)
28
Casino 1995,  R)
29
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
30
Malena 2000,  R)
31
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
32
Taxi Driver 1976,  R)
33
Mean Streets 1973,  R)
34
Reservoir Dogs 1992,  R)
35
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
37
Jackie Brown 1997,  R)
38
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
39
Finding Nemo 2003,  G)
40
The Incredibles 2004,  PG)
41
Cars 2006,  G)
42
Once Upon a Time in America 1984,  R)
43
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
44
Road to Perdition 2002,  R)
45
Forrest Gump 1994,  PG-13)
46
Batman Begins 2005,  PG-13)
47
Insomnia 2002,  R)
48
Memento 2000,  R)
49
Inside Man 2006,  R)
50
The Sound of Music 1965,  G)
51
The Mask 1994,  PG-13)
52
The Sting 1973,  PG)
53
The Towering Inferno 1974,  PG)
54
Papillon 1973,  PG)
55
The Hustler 1961,  Unrated)
56
Eyes Wide Shut 1999,  R)
57
Ten 2002,  Unrated)
58
Crimson Gold 2003,  Unrated)
59
The Circle (Dayereh) 2000,  R)
60
The Wind Will Carry Us 1999,  Unrated)
61
Pan's Labyrinth 2006,  R)
62
The Prestige 2006,  PG-13)
63
Big Fish 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments