Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ReverandJ's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Quite simply the greatest film of all time. Epic in every sense. Anyone who doesn't like Lord of the Rings should clearly not be allowed to watch movies.
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
A triumph. Spielberg creates a film which is certainly not easy to watch. Nevertheless, it is a masterpiece that should go down in history as one of the greatest films that has and will ever be made.
5
Con Air 1997,  R)
Con Air
Enjoyable from start to finish. Superb. Some great performances by Nicolas Cage, John Cusack, John Malkovich and Steve Buscemi.
6
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Will Smith and Martin Lawrence in the same film says it all really - brilliant! Also with some fantastic action sequences.
7
Bad Boys II 2003,  R)
8
Blue Streak 1999,  PG-13)
Blue Streak
Everything you could ask for in a comedy/action film.
9
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
10
Crash 2005,  R)
Crash
That's what I call justice: Crash getting the Oscar over Brokeback Mountain! What a film!
11
Troy 2004,  R)
Troy
Excellent. Eric Bana's performance was particularly good.
12
Gladiator 2000,  R)
13
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
One of the best movies you'll ever see.
14
The Shawshank Redemption 1994,  R)
15
Man on Fire 2004,  R)
16
Shrek 2001,  PG)
17
Shrek 2 2004,  PG)
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Another Johnny Depp/Tim Burton triumph! This is what horror films should be like...
22
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
A very powerful depiction of some of the darkest days in our history.
23
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
24
Escape From Sobibor 1987,  PG)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
A clever film that presents the Holocaust in a new light. Highly recommended.
26
Blade: Trinity 2004,  R)
27
Blade 1998,  R)
28
Blade II 2002,  R)
29
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
30
Beauty and the Beast 1991,  G)
31
Aladdin 1992,  G)
32
The Lion King 1994,  G)
33
Robin Hood 1973,  G)
34
Exit Wounds 2001,  R)
35
Kingdom of Heaven 2005,  R)
36
King Arthur 2004,  PG-13)
37
Double Impact 1991,  R)
38
Bloodsport 1986,  R)
39
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Brilliant film. Classic performance by Kevin Spacey.
40
American Pie 1999,  R)
American Pie
Absolutely hilarious, with characters that you have to love - especially Jim's dad!
41
American Pie 2 2001,  R)
42
American Wedding 2003,  R)
43
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
44
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
46
Van Helsing 2004,  PG-13)
47
I, Robot 2004,  PG-13)
48
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
49
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
50
Spider-Man 2002,  PG-13)
51
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
52
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Brilliant. Enjoyable all the way through.
53
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I don't know about Craig as the best Bond ever, but it was a fantastic film and he was still very good.
54
The 39 Steps 1935,  PG)
The 39 Steps
A real gem. Robert Donat is excellent.
55
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
A masterpiece.
56
Fire Down Below 1997,  R)
Fire Down Below
Seagal plays guitar! Legend.
57
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Classy film. On the edge of my seat all the way through! Willis has still got what it takes.
58
Die Hard 1988,  R)
59
300 2007,  R)
300
Excellent. Great battle sequences. Film of the year so far.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments