My Favorite Movies
Besides the top 10, these aren't in the correct order just yet.
| revalismith's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mamma Mia! 2008, PG-13)
I have never had so much fun in a movie theatre in my whole life! (Well, there was that one time . . . but we won't get into that. *wink*) |
|
| 2 |
Closer 2004, R)
I literally watched this twice in a row and I'm pretty sure it's my new favourite film. This is captivating. And it prominently features, Damien Rice's song The Blower's Daughter which is amazing. The acting is top notch and the story interesting and I'll probably be reviewing the symbolism for days to come. |
|
| 3 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 4 |
The Beach 2000, R) |
|
| 5 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 6 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 7 |
A Very Long Engagement 2004, R)
This isn't a movie; it's a film. It presents an amazing story that perhaps only the likes of Tautou could bring to life. As a whole, it is refreshing and wonderful but the final scene alone is reason enough to watch. It might just be the most well done ending to a film to date. (And yes, there were tears.) |
|
| 8 |
Rocky 1976, PG)
Let me start by saying that before I watched this movie I didn't get boxing at all. And I don't think I really got Sylvester Stalone either. I was kind of like Adrianne. But by the end of this movie, I sort of got both - and that's a great accomplishment! |
|
| 9 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 10 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 11 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 12 |
On Golden Pond 1981, PG)
If you want an interesting look at relationship, give this film a watch. The chemistry between all the actors, but particularly Hepburn and Henry Fonda, was fantastic. Without it, the film would have been a total flop. But that chemistry drives the film and makes it a great success. Like most plays that are adapted to film, this story could be interpreted and analyzed for days. I particularly liked the dual theme of an old man dealing with aging and death and a young man dealing with coming of age. I identified strongly with Jane Fonda's character, especially her negative attributes. Funny, moving, simply charming! I wish that I could visit Golden Pond. |
|
| 13 |
Lars and the Real Girl 2007, PG-13)
Gosling has a real gift for chosing a wide array of wonderful films. I appreciate his selectiveness and courageness as an actor. Lars and the Real Girl is a charming example of that. |
|
| 14 |
Match Point 2005, R) |
|
| 15 |
Scrooge (A Christmas Carol) 1951, Unrated) |
|
| 16 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 17 |
The Station Agent 2003, R) |
|
| 18 |
The Break-Up 2006, PG-13)
The Break-Up was able to do several things that other films fall short on. One of those things with the complete discomfort that the audience feels as it watches the two main characters in conflict. It is almost so painful, feeling their frustration, hurt and anger, that you want to stop watching. I was having major flashbacks. I think the actors where cast extremely well and the supporting roles were crucial to making this work. I guarentee that a remake of this movie will appear in 30 years time, for better or for worse. |
|
| 19 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 20 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 21 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 22 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 24 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 25 |
Alive 1993, R) |
|
| 26 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 27 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 28 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 29 |
Juno 2007, PG-13)
This is exactly the type of movie that I love. A film with an independent feel, that has romantic elements that are as far from a stereotypical romantic comedy as one would like. Ellen Page and Michael Cera are two of my favourites and the soundtrack is fantastic, fun, and beyond appropriate for the film! I am so glad that this it the first film of 2008 that I've seen! |
|
| 30 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG)
This is a fantastic film (and I am quite surprised to say so). For some reason, I was hesitant on watching the Lion, the Witch and the Wardrobe even though I saw it in play-format and loved it and quite admire C.S. Lewis. I think I was afraid that the imagination of the story would translate the way that the story of Harry Potter did on screen (which was poorly, in my opinion.) But, I was delightfully mistaken. This film truly does capture the imagination of the children that C.S. Lewis first wrote about. |
|
| 31 |
Shaft 1971, R) |
|
| 32 |
Sicko 2007, PG-13)
Michael Moore does what Michael Moore does best in this film. Not only does he have a message that he brings home but he entertains as well. I chuckled and I cried and I was angry. This is very important for Canadians to see as well as Americans. Next to Bowling for Columbine, this is the best Moore film yet. |
|
| 33 |
Rear Window 1954, PG)
Without a doubt, one of the best films ever made. A fine work of art. I find it really hard to review a movie that I've enjoyed this much. I can't quite put my finger on what it is about Rear Window that makes me enjoy it so much. I think that's the sign of a great filmmaker. It's got everything that you would imagine a Hitcock film to have. It's got mystery, suspense, depth, intensity, symbolism, humanity, and the list goes on. |
|
| 34 |
The Super Infra-Man (Chung kuo chao ren) (Chinese Superman) (Zhong guo chao ren) 1975, PG) |
|
| 35 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 36 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 37 |
Blood Diamond 2006, R)
I am so glad that this is the first film that I've seen in 2007. It set my movie-watching year off to a wonderful start. While DiCaprio has had a few misses, he tends to choose his roles wisely and this is certainly a shining example of that. The film takes the viewer on both a political and personal journey that has suspense dripping from every turn. While the ending is way too drawn out and the love story doesn't add much to the depth, overall this is near-perfect film. This is entertaining, important and refreshing and the great efforts of the director and writers, including the great attention to detail, shall not go unnoted. |
|
| 38 |
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008, G)
To my total shock and amazement, I thought this film was fantastic! It will become a classic in no time. It was everything that an animated feature is supposed to be. Funny, cute, beautiful graphics, great voice characters! This has become one of my favourite family films. It's on par with the likes of Shrek, Beauty and the Beast, and Aladdin. Most of all, I'm so relieved that they did justice to one of the best Dr. Suess stories ever! |
|
| 39 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 40 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 41 |
Waking Life 2001, R)
First of all, you need to commit to this film before you begin watching it or else you will be tempted to unfairly give up |
|
| 42 |
Tsotsi (Thug) 2005, R) |
|
| 43 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 44 |
The Last Kiss 2006, R) |
|
| 45 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 46 |
Capote 2005, R)
I knew very little about Truman Capote when I went to see this movie. The film helps you to understand and know Capote by taking you through his research for his famous novel. You think you are watching a murder mystery unfold but quickly come to find out that you are learning about a very multi-layered man. |
|
| 47 |
Good Bye, Lenin 2002, R) |
|
| 48 |
Shaolin Soccer 2001, PG-13) |
|
| 49 |
Alfie 2004, R) |
|
| 50 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 51 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 52 |
The Truth About Charlie 2002, PG-13) |
|
| 53 |
Va, Vis et Deviens (Live and Become) (Go, See, and Become) 2005, Unrated) |
|
| 54 |
Psycho 1960, R) |
|
| 55 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 56 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 57 |
Perfect Blue 1997, R) |
|
| 58 |
The Number 23 2007, R) |
|
| 59 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 60 |
Fargo 1996, R) |
|
| 61 |
Schindler's List 1993, R)
Obviously, this is an extremely important film. Telling the story from Shindler's lens brings the Holocaust to life, making it personal for viewers who otherwise might not have a direct connection. The lighting is wonderful, the symbolism rich, and the emotion compelling. The acting is absolutely fantastic. Films like this don't come along every day or not even every lifetime. |
|
| 62 |
Garden State 2004, R)
This movie clamped on to me and wouldn't let go. Both Braff and Portman have an incredible presence that takes the viewer on a journey from death to life. This is a wonderfully funny, romantic story that is in no way overdramatized but finds its charm in a more subtle approach. As an added bonus, the soundtrack, dialogue, and images were amazing. |
|
| 63 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 64 |
The Killing 1956, Unrated)
Despite the fact that it was difficult to tell the difference between the leading lady and the leading horse, this movie was excellent. It would cause any intelligent, human being to continually ask "What's going on?" right until the ending. For those simplier viewers, this would not have been an issue. |
|
| 65 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 66 |
The Emperor's New Groove 2000, G) |
|
| 67 |
Gnome 2005, Unrated)
This is an absolutely fantastic short. I wish so much that it was somehow a full length film! You can watch it on YouTube if you like. It's in two parts. |
|
| 68 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 69 |
Clerks 1994, R) |
|
| 70 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 71 |
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964, Unrated) |
|
| 72 |
He Loves Me, He Loves Me Not (Ŕ la folie... pas du tout) 2002, PG-13) |
|
| 73 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 74 |
Margaret's Museum 1995, R)
I can't believe I haven't reviewed this film already. I have watched it multiple times and think it is extremely well done. |
|
| 75 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 76 |
Superbad 2007, R)
I can't believe that people are comparing this movie to American Pie. It's like the anti-American Pie, in my opinion. I thought it had an honest humour about it and much of that came from the obviously contrived plot. I'm embarassed (and a little proud) to admit that this is the crowd I hung around with in high school....the ridiculously self-conscious, wet behind the ears, so geeky it's cool types. He made his home ec partner into a kitty cat! "It's no fair. That looks like the most fun in the world!" And Michael Cers is too cute for words! |
|
| 77 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 78 |
Chocolat 2000, PG-13)
Just like a good piece of dark chocolate, this film is wonderfully seductive. The story is magical, the characters are intriguing, and the imagery is beautiful. |
|
| 79 |
In the Name of the Father 1993, R) |
|
| 80 |
The Big Lebowski 1998, R)
Mix 1/3 bowling with 1/3 Viet Nam and 1/3 an episode of Scooby Doo and you've got The Big Lebowski. The casting is perfect, the feel is guinuinely Coen, and the laughter it generates is authentic. Like any Coen brother's movie, they manage to masterfully manipulate their audience. You're able to find a comforting sense of the familiar in the main characters amongst the absolutely zany, far-fetched plot. That's what the Coens are good at and this movie is a wonderful case in point! |
|
| 81 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 82 |
Super Size Me 2003, PG-13) |
|
| 83 |
Keeping the Faith 2000, PG-13) |
|
| 84 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 85 |
Rocky II 1979, PG)
This is a fantastic follow-up to the first movie. Although I found it a little slow in the beginning, it more than made up for it by the end. |
|
| 86 |
Sharkwater 2006, PG)
While it is absolutely beautiful with wonderful backdrops like the marine life of the Galapagos, this film is less about sharks than it is about the apathy and neglect of the human race as of late. It's interesting to see how Stewart's view fits with other filmmakers who explore the many impending global crises that human self-centeredness is responsible for. Oil Crash and An Inconvienent Truth immediately come to mind. Stewart's passion is undoubtable and both the frustration and hope are real. Even managing to be quite suspenseful in places, this film is extremely well done. |
|
| 87 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 88 |
Religulous 2008, R)
A very entertaining and thought-provoking film! Bill Maher and I share a very similar viewpoint on the practice of religion. I think it's interesting that I, a Christiian minister, have more in common than a self-proclaimed Atheist than most Christian denominations. I think that says more about the current state of "the church" than it does about me, I'm afraid. |
|
| 89 |
Water 2005, PG-13)
This is an absolutely beautiful film in every sense of the word. Visually, it's stunning. And it is deeply moving as it explores the tension between human struggle and religious hope. The symbolism is powerful yet simple. The acting is strong yet subtle. This is such a meaningful look at a tragic real life circumstance. However, what I like about this film is that the tragedy isn't crippling; it's actually quite empowering. |
|
| 90 |
An Inconvenient Truth 2006, PG) |
|
| 91 |
Fred Claus 2007, PG) |
|
| 92 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 93 |
Everything is Illuminated 2005, PG-13) |
|
| 94 |
Love That Boy 2003, Unrated)
Fantastic! Some of the scenes were filmed at my university incidently. I think that's what makes it so great honestly. =) Seriously thouh, a wonderful story about an offbeat romance with great character development. I felt like I could relate even though the situation wasn't even remotely close to anything I've been through. I think that's a sign of great filmmaking. |
|
| 95 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R)
This film is absolutely stunning. Although it does seem long, the use of the seasons to measure time allowed me to have some sense of where I was in the timeline that made its draginess a nonissue in my overall opinion of the film. The symbolism and themes make this a rich film, well worth watching. |
|
| 96 |
Ever After: A Cinderella Story 1998, PG-13) |
|
| 97 |
Snow Cake 2006, Unrated)
Now here's a film that feels very Canadian. I don't know if it's the wintery setting or what but almost immediately you know that this film has something to do with Canada. And that's a good thing, as Canadian dramas tend to be pretty cool. |
|
| 98 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 99 |
Ryan 2004, Unrated)
I've been wanting to see this for quite some time so I was thrilled when I finally got the chance to. It's perhaps the first time that I've seen an animated doc. |
|
| 100 |
Groundhog Day 1993, PG) |




































































































