My Favorite Movies


  retrozombi's Rating My Rating
1
Night of the Living Dead 1968,  R)
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
3
Day of the Dead 1985,  Unrated)
4
Land of the Dead 2005,  R)
5
The Evil Dead 1981,  R)
6
Evil Dead 2 1987,  R)
7
Army of Darkness 1993,  R)
8
The Return of the Living Dead 1985,  R)
9
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
10
Trainspotting 1996,  R)
11
Shallow Grave 1994,  R)
12
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
13
Clerks 1994,  R)
14
Mallrats 1995,  R)
15
Chasing Amy 1997,  R)
16
Dogma 1999,  R)
17
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
18
Clerks II 2006,  R)
19
2001 Maniacs 2004,  R)
2001 Maniacs
Rufus: Any more luggage, boy?

Malcolm: Boy? Ain't y'all motherfuckers ever heard of the Civil Rights Movement?


Rufus: Is that like anything like a bowel movement?
20
Halloween 1978,  R)
21
Halloween II 1981,  R)
22
Friday the 13th 1980,  R)
23
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
24
The Big Lebowski 1998,  R)
25
American Psycho 2000,  R)
26
American History X 1998,  R)
27
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
28
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
29
Donnie Darko 2001,  R)
30
The Matrix 1999,  R)
31
Sixteen Candles 1984,  PG)
32
The Breakfast Club 1985,  R)
33
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
34
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
35
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
36
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
37
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
38
Mad Max 1979,  R)
39
High Fidelity 2000,  R)
40
Say Anything... 1989,  PG-13)
41
One Crazy Summer 1986,  PG)
42
Better Off Dead 1985,  PG)
43
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
44
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
45
L.A. Confidential 1997,  R)
46
The Thing 1982,  R)
47
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
48
Re-Animator 1985,  R)
49
Stand by Me 1986,  R)
50
Playing by Heart 1998,  R)
51
Slither 2006,  R)
52
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
53
Shaun of the Dead 2004,  R)
54
Hot Fuzz 2006,  R)
55
28 Days Later 2002,  R)
56
28 Weeks Later... 2007,  R)
57
Rosemary's Baby 1968,  R)
58
The Omen 1976,  R)
59
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments