My Favorite Movies


  retlanda35's Rating My Rating
1
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
2
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
3
Torch Song Trilogy 1988,  R)
4
Somewhere in Time 1980,  PG)
5
The Wizard of Oz 1939,  G)
6
The Wiz 1978,  G)
7
The Last Dragon 1985,  PG-13)
8
Crash 2005,  R)
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
10
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
11
Cellular 2004,  PG-13)
12
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
13
Hostel 2006,  R)
14
The Hills Have Eyes 2006,  R)
15
Halloween 1978,  R)
16
Halloween II 1981,  R)
17
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
18
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
19
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
20
Halloween H2O 1998,  R)
21
Halloween - Resurrection 2002,  R)
22
Phantasm 1979,  R)
23
Phantasm II 1988,  R)
24
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
25
Phantasm IV: Oblivion 1998,  R)
26
Shadowboxer 2005,  R)
27
Silent Rage 1982,  R)
28
Silent Hill 2006,  R)
29
Action Jackson 1988,  R)
30
The Shining 1980,  R)
31
Hellraiser 1987,  R)
32
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
33
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
34
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
35
Lord of Illusions 1995,  R)
36
Candyman 1992,  R)
37
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
38
Big Momma's House 2000,  PG-13)
39
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
40
California Suite 1978,  PG)
41
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
42
The Woods 2006,  R)
43
The Bad Seed 1956,  Unrated)
44
Bone Daddy 1998,  R)
45
Subspecies 1991,  R)
46
Subspecies 4: Bloodstorm 1998,  R)
47
Sleepstalker: The Sandman's Last Rites 1995,  R)
48
The Evil Dead 1981,  R)
49
Evil Dead 2 1987,  R)
50
Army of Darkness 1993,  R)
51
Vamp 1986,  R)
52
Witchboard 1985,  R)
53
The Car 1977,  R)
54
Car Wash 1976,  PG)
55
Clue 1985,  PG)
56
The Elephant Man 1980,  PG)
57
D.A.R.Y.L. 1985,  PG)
58
Salem's Lot 1979,  PG)
59
A Return to Salem's Lot 1987,  R)
60
The Green Mile 1999,  R)
61
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
good Movie, I can relate!
62
Magic 1978,  R)
63
The Hitcher 1986,  R)
64
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
65
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
66
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
67
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
68
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
69
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
70
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
71
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
72
Scream 1996,  R)
73
Scream 2 1997,  R)
74
Scream 3 2000,  R)
75
Idlewild 2006,  R)
76
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
The first time it was like eh, the second time, why bother.
77
Phat Girlz 2006,  PG-13)
78
Beauty Shop 2005,  PG-13)
79
Hair Show 2004,  PG-13)
80
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
81
Hard Candy 2005,  R)
82
Red Eye 2005,  PG-13)
83
Flightplan 2005,  PG-13)
84
Four Brothers 2005,  R)
85
Derailed 2005,  R)
86
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
87
Asunder 1999,  R)
88
The Triangle 2001,  Unrated)
89
The Passion of the Christ 2004,  R)
90
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
91
Ray 2004,  PG-13)
92
Dear God 1996,  PG)
93
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
94
Last Holiday 2006,  PG-13)
95
School Daze 1988,  R)
96
Rent 2005,  PG-13)
97
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
98
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
99
The Transporter 2002,  PG-13)
100
Transporter 2 2005,  PG-13)
101
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
102
Into the Blue 2005,  PG-13)
103
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
104
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
105
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
106
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
107
Batman 1989,  PG-13)
108
Batman & Robin 1997,  PG-13)
109
Batman Forever 1995,  PG-13)
110
Batman Returns 1992,  PG-13)
111
Batman Begins 2005,  PG-13)
112
Superman 1978,  PG)
113
Superman II 1981,  PG)
114
Superman III 1983,  PG)
115
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
116
Superman Returns 2006,  PG-13)
117
Purple Rain 1984,  R)
118
The Gospel 2005,  PG)
119
The Whales of August 1987,  PG)
120
Saw 2004,  R)
121
Saw II 2005,  R)
122
Cannon Movie Tales: Hansel and Gretel 1987,  G)
123
The Polar Express 2004,  G)
124
The Deep End 2001,  R)
125
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
Excellent Movie!!!!
126
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
Very Interesting if you like bedtime stories and fairytales.
127
The Night Listener 2006,  R)
The Night Listener
Bravo
128
Eragon 2006,  PG)
Eragon
I really enjoyed this movie!
129
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
I really enjoyed this film of mystery and romance.
130
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
It was a fun movie.
131
The Prestige 2006,  PG-13)
132
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Excellent Movie!
133
Children of Men 2006,  R)
134
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
I really enjoyed this movie of good clean courage for the whole family to enjoy!
135
The Departed 2006,  R)
136
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
This movie kept me on edge while wondering how it was really going to end. It was an okay movie and I already new how it was going to end.
137
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
This is a good family film. I was happy to see Dick Van Dyke, Mickey Rooney doing comedy again as well as Robin Williams. This a good clean film for the entire family to e njoy.
138
First Born 2006,  PG-13)
First Born
A good movie. I am loving Elisabeth Shue...always have.
139
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
Just as good as the classic cartoon.
140
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
It was good
141
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
This movie started off strange to me and then I caught on and then it lost me again and then I was like damn.
142
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
A wonderful family movie filled with prince filled songs.
143
The Hitcher 2007,  R)
The Hitcher
I was very disappointed in this remake. There were many changes from the original. They should have just left that film alone. The original Hitcher was excellent!!! This remake was just a pure let down.
144
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
I enjoyed the remake as well as the original!
145
Creepshow III 2007,  R)
Creepshow III
The first two iinstallments are still better than this third installment.
146
Dead & Deader (Dead and Deader) 2006,  Unrated)
Dead & Deader (Dead and Deader)
It wasn't bad for a horror comedy movie.
147
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
I love this classic film!
148
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
This film was good and actually brought found memories of the campus life on the Atlanta University Center.
149
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
I enjoyed this film but was disturbed after realizing it was based on a true story.
150
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
I really enjoyed this tale even though I had to read along because the movie was in spanish. It was like reading the book and imagining the story through a dream being told. Good Movie!
151
Pride 2007,  PG)
Pride
Excellent Movie! Very Inspirational especially if you like to swim. Reminded me of myself back in my swim days. I think I will start swimming again! Excellent Movie!
152
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
Another Great Family Movie by Tyler Perry that is lots of fun with with good examples of what a father can be to his children.
153
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Not A Bad movie! Actually kind of sad, but a great imaginary film.
154
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
Not as creepy as Saw, but you can tell it is from the same writers and director of Saw.
155
Shooter 2007,  R)
Shooter
Good Action Packed Movie!
156
Primeval 2007,  R)
Primeval
Can't believe this movie is a true story based on a very large reptile that is still at large in todays real world.
157
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
The Blues music was great and the actors were great, but the story was a bit...hmmmm...I have seen better John Singleton Movies.
158
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 2006,  R)
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
It started off like a another cheap horror film, however it was actually a bit creative after you get into it towards tht middle.
159
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
Sam Rami aka Evil Dead, Spiderman, The Grudge...etc. produced his latest on dvd. It wasn't bad. Family's can watch this horror movie with a rating of PG-13.
160
300 2007,  R)
300
Excellent Movie!
161
Fracture 2007,  R)
Fracture
Anthony Hopskins still manages to keep people on the edge!
162
Memory 2007,  R)
Memory
Not A Bad film!
163
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
Great supense or horror! I really enjoyed this film!
164
Neverwas 2005,  PG-13)
Neverwas
A great fairy tale?
165
The Last Mimzy 2007,  PG)
The Last Mimzy
A fun movie for the whole family!
166
Pathfinder 2007,  R)
Pathfinder
Not Bad, but a bit violent!
167
The Lost Tomb of Jesus 2007,  Unrated)
The Lost Tomb of Jesus
Very Interesting! You really have to have an open mind to be able to watch this movie documentary! What do you think? Hmmmm?
168
Life Support 2007,  Unrated)
Life Support
A Touching Film...now if people would only open their hearts!
169
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
This is one of those movies that either you are going to like it or hate and I Loved It! This is a great family movie...A must see!!!
170
The Ferryman 2007,  R)
The Ferryman
This horror movie wasn't bad at all....even thought the story has somewhat been told before in other horror movies but with a different twist.
171
Captivity 2007,  R)
Captivity
Great Horrific & graphic scences and a great movie. If you liked saw, you will like this movie.
172
Nailed 2006,  R)
Nailed
All I can say is for a low budget film, the story was a bit suspenseful and mind boggling. This is an either you do or you don't like it movie.
173
Believers 2007,  R)
Believers
It was an okay movie. The ending was a bit of a suprise. The movie wasn't bad.
174
Rise: Blood Hunter 2006,  R)
Rise: Blood Hunter
A very long movie with a different twist to the average vampire movie.
175
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Great Movie for the entire family!
176
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Great Movie for the entire family! Fun, Fun, Fun and a great musical story.
177
Skinwalkers 2007,  PG-13)
178
Stir of Echoes 2: The Homecoming 2007,  R)
Stir of Echoes 2: The Homecoming
Not as good as the first one! Starring Rob Lowe
179
Hallowed Ground 2007,  Unrated)
Hallowed Ground
Not Bad, Not Bad at all actually...horror film for the family.
180
Welcome to the Jungle 2007,  Unrated)
Welcome to the Jungle
For A horror film that is supposed to be based on a true story...and in the same format as Blairwitch Project....Not...waste of time.
181
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
Could have been better, but for a holiday family film...it's okay.
182
Storm Warning 2007,  R)
Storm Warning
Great Horror Movie and to the point!
183
The Invasion 2007,  PG-13)
The Invasion
Great Supenseful movie for everyone!
184
Dragon Wars (D-War) 2007,  PG-13)
Dragon Wars (D-War)
Funfilled Science Fiction
185
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Great Scifi-horror film, just as good as the previous resident evils.
186
Dirty Laundry 2008,  PG-13)
Dirty Laundry
This movie was kind of slow, but had some notable actors/actresses in it.
187
Boogeyman 2 2007,  Unrated)
188
Automaton Transfusion 2007,  R)
189
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007,  G)
Mr. Magorium's Wonder Emporium
This movie was a great family movie that reinvents everyones youth.
190
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
Great Horror Movie for the entire family. Kind simular to the lost boys!
191
Black Sheep 2006,  R)
Black Sheep
Horror Spoof/comedy a bit slow.
192
Ghost Son 2006,  Unrated)
Ghost Son
Not Bad!
193
Joshua (Joshua: The Devil's Child) 2007,  R)
Joshua (Joshua: The Devil's Child)
This movie wasn't bad either, but the concept has been done before.
194
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
This Was A Fun Movie with adult humor.
195
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
196
One Missed Call 2007,  PG-13)
One Missed Call
I actually enjoyed this horror movie.
197
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Very Interesting!!Especially the ending!
198
Shrooms 2007,  Unrated)
199
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
200
P2 2007,  R)
P2
Good Horror Film
201
13 game sayawng (13: Game of Death) (13 Beloved) 2008,  Unrated)
13 game sayawng (13: Game of Death) (13 Beloved)
Horror Camp...It started off interesting but then lost its flair
202
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
Fun, Fun, Fun for the entire Family!
203
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
This was a Fun Family Film as well!
204
First Sunday 2008,  PG-13)
First Sunday
Some of Rickey Smileys prank call characters such as the churchl lady is represented. This film is a great comedy for the entire family!
205
Oprah Winfrey Presents: Mitch Albom's For One More Day 2007,  Unrated)
Oprah Winfrey Presents: Mitch Albom's For One More Day
A great film for mothers day for the entire family. This is a drama whcih kind of brought tears to my eyes.
206
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
Wonderful Film for the entire family!! Mystical, Fairytales and Fun!
207
The Last Winter 2008,  Unrated)
208
Funny Games 1998,  Unrated)
Funny Games
Funny and Really deranged horror or suspense film.
209
Insanitarium 2008,  R)
Insanitarium
Very Bloody, Creepy, Scary Horror! I really enjoyed this! Kind of took you back to the old genre of horror films...the good ones!
210
Inside 2006,  Unrated)
Inside
If this is the same film packaged by Dimension Extreme, then it is worth seeing. Most of Dimension Extreme horror films are just that EXTREME!!! Not for the weak! Most of the films are scary and gory and some are even derangedly funny.
211
The Midnight Meat Train 2008,  R)
The Midnight Meat Train
Clive Barker delivers again one of the most horrific films since Helraiser.
212
The Family That Preys 2008,  PG-13)
The Family That Preys
Great Family Movie by Tyler Perry
213
Quarantine 2008,  R)
Quarantine
An ending with a twist!
214
Feast II: Sloppy Seconds 2008,  R)
Feast II: Sloppy Seconds
The second edition is not as great as the first, but it is still a horror film that is funny as well as gross.
215
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Which Joker do you like the best, Cesar Romero, Jack Nicholson or Heath Ledger....This film was great!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments