My Favorite Movies
| reruntext's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rushmore 1998, R)
This film is probably the greatest movie I've ever seen. I can argue for "Raging Bull," but the ability to watch this movie so often and share it with so many has to make this number one. |
|
| 2 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 3 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 4 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 5 |
Election 1999, R) |
|
| 6 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 7 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 8 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 9 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 10 |
Buffalo 66 1998, R) |
|
| 11 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 12 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 13 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 14 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 15 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 16 |
Better Off Dead 1985, PG) |
|
| 17 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 18 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 19 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 20 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 21 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 22 |
About Schmidt 2002, R) |
|
| 23 |
Patton 1970, PG) |
|
| 24 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 25 |
Nurse Betty 2000, R) |
|
| 26 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 27 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 28 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |




























