My Favorite Movies
| RepoMan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
Repo Man 1984, R)
Counter-culture classic. Characters named after beer, air-fresheners in every car (and motorcycle), generic everything, aliens... Punk sensibility takes aim at consumerism, mainstream religion and Scientology, car culture and pretty much anything outside the insular and bizarre nighttime world of the repo men. |
|
| 3 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 4 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 5 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 6 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 7 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 8 |
Aliens 1986, R) |
|
| 9 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 10 |
Vanishing Point 1971, R) |
|
| 11 |
Serenity 2005, PG-13) |











