My Favorite Movies


  rendyhero's Rating My Rating
1
Warlock: The Armageddon 1993,  R)
2
Fist Fighter 1988,  R)
3
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
4
Like Father, Like Son 1987,  PG-13)
5
The Warriors 1979,  R)
6
Night Warriors: Darkstalker's Revenge 1997,  Unrated)
7
Kalifornia 1993,  R)
8
Escape from New York 1981,  R)
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
10
Fright Night 1985,  R)
11
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
12
Bloodsport II: The Next Kumite 1996,  R)
13
Bloodsport III 1997,  R)
14
Bloodsport IV: The Dark Kumite 1998,  R)
15
Best of the Best 1989,  PG-13)
16
Best of the Best 2 1993,  R)
17
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
18
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
19
Cobra 1986,  R)
20
Double Impact 1991,  R)
21
Death Warrant 1990,  R)
22
No Retreat, No Surrender 3: Blood Brothers (Karate Tiger 3) 1991,  R)
23
No Retreat, No Surrender 2: Raging Thunder 1989,  R)
24
The King of the Kickboxers (Karate Tiger 4) (No Retreat, No Surrender 4) 1991,  R)
25
Too Young to Die 1990,  R)
26
Hard to Kill 1990,  R)
27
Tough to Kill (Duri a morire) 1978,  Unrated)
28
Dressed to Kill 1980,  R)
29
Punisher: War Zone 2008,  R)
30
A Dangerous Place 1994,  PG-13)
31
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
32
Showdown in Little Tokyo 1991,  R)
33
Purple Rain 1984,  R)
34
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
35
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
36
Martial Law II: Undercover (Karate Cop) 1991,  R)
37
Mikey 1992,  R)
38
Stop! or My Mom Will Shoot 1992,  PG-13)
39
Child's Play 1988,  R)
40
Child's Play 2 1990,  R)
41
Child's Play 3 1991,  R)
42
Cradle of Fear 2000,  Unrated)
43
The Crow 1994,  R)
44
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
45
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 1987,  R)
46
Silent Night, Deadly Night 4: Initiation (Bugs) 1990,  R)
47
Silent Night, Deadly Night - Pt. 5: the Toy Maker 1991,  R)
48
Silent Night: The Story of the First Christmas 2000,  Unrated)
49
Fright Night Part 2 1988,  R)
50
Deadbeat at Dawn 1990,  R)
51
New Jack City 1991,  R)
52
Cyborg 1989,  R)
53
Hard Target 1993,  R)
54
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) 1990,  R)
55
Black Eagle 1988,  R)
56
Universal Soldier 1992,  R)
57
Kickboxer 2: The Road Back 1990,  R)
58
Kickboxer 3: The Art of War 1992,  R)
59
Kickboxer 4: The Aggressor 1994,  R)
60
Kickboxer 5: The Redemption 1994,  R)
61
Under the Gun (Iron Fist) 1988,  R)
62
Savate (The Fighter) 1994,  R)
63
Death Walks the Streets 2007,  Unrated)
64
Pet Sematary Two 1992,  R)
65
The Fly 1986,  R)
66
Motorama 1993,  R)
67
The Frisco Kid 1979,  PG)
68
Prayer of the Rollerboys 1991,  R)
69
Bloodfist 1989,  R)
70
Bloodfist II 1990,  R)
71
Bloodfist III: Forced to Fight 1991,  R)
72
Bloodfist IV: Die Trying 1992,  R)
73
Rage 1995,  R)
74
Recoil 1998,  R)
75
Cutting Class 1989,  R)
76
Last Light 1993,  R)
77
Risky Business 1983,  R)
78
The Last Dragon 1985,  PG-13)
79
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991,  R)
80
Homeboy 1988,  R)
81
American Ninja 4 - The Annihilation 1990,  R)
82
American Ninja 1985,  R)
83
American Ninja 3: Blood Hunt 1989,  R)
84
Revenge of the Ninja 1983,  R)
85
Kiss of the Dragon 2001,  R)
86
So Hak-Yi (Fist of the Red Dragon) (Heroes Among Heroes) 1993,  R)
87
Tango & Cash 1989,  R)
88
Dream a Little Dream 1989,  PG-13)
89
Dobermann 1997,  R)
90
Delta Force 3 1991,  R)
91
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
92
The Stepfather 1987,  R)
93
Surf Nazis Must Die 1987,  R)
94
Cry-Baby 1990,  PG-13)
95
18 Again! 1988,  PG)
96
Dangerous Liaisons 1988,  R)
97
Dolly Dearest 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments