Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  renatasib's Rating My Rating
1
Forrest Gump 1994,  PG-13)
2
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
TAWANDA!!!!!!!!
3
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
First off I did cry...lol A lot!!!!
Sec off watched Again...
over and over...each time is better!
4
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Rachel Weisz and Ralph Fiennes That is Gold man!! With Fernando Meireles directing its become a piece of gold art!!!
Amazing, touching and stop read to watch it!
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
This film surprised me a lot. Bcuz I really don't expected to see so good movie the day I went to see it. lol
Especially for the point ethical in the characters. They are so in love with each other.....and you only see it in it in few moments. the movie has humor, has drama and it involves you.
Great movie!
6
Scoop 2006,  PG-13)
7
The Green Mile 1999,  R)
8
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
9
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
10
Swept From The Sea 1998,  PG-13)
11
City of Angels 1998,  PG-13)
12
The Family Man 2000,  PG-13)
13
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
14
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
15
Volver 2006,  R)
16
Bicho de Sete Cabeças (Brainstorm) 2001,  Unrated)
Bicho de Sete Cabeças (Brainstorm)
Excelente!!!!
17
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
18
Carandiru 2003,  R)
Carandiru
This film is great!
19
The Middle of the World (O Caminho das Nuvens) 2003,  Unrated)
The Middle of the World (O Caminho das Nuvens)
Eu quero um emprego que me pague 1000 real por mês!!! hahaha
Adoro!
Love it!
20
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) 2001,  Unrated)
21
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
A Love Song for Bobby Long
I Absolutelly love the Quotes...An unforgettable movie!!!! I enojoyed the US's southern culture. Drama and acting are excellent. No doubts its so far the best Travolta's acting!!!
22
Pride and Prejudice 2005,  PG)
23
V for Vendetta 2006,  R)
24
Playing by Heart 1998,  R)
Playing by Heart
Great cast!
It has two of my fav female actors Angi and Gillian...One of the best movies!!!
25
Amistad 1997,  R)
26
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
27
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
28
Over the Top 1986,  PG)
Over the Top
With this movie I've choose the song of my life...Meet me in half way" Kenny L.

Also I'm a huge fan of Stalone...he is amazing in this movie. I really mean when I say this is a surprise movie.
29
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments