My Favorite Movies


  reikomegame's Rating My Rating
1
Finding Nemo 2003,  G)
2
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Not as good as Spirited Away, but definitely one of my favorites! This isn't just a story about finding your one true love, or about how war is evil: Miyazaki's films have ingrained meaning in them that would only make itself known to you once you think about the film in its entirety after seeing it.

One of the best parts i must say for me, would be during the near-end of the movie, when Sophie gave back Howl's heart. If i'm not mistaken, it signifies many things one of which is that, men will truly love a woman who is willing to give them back their heart...for only a selfless woman would be so gentle and so kind as to set the man she loves free, even is she is doubtful that he might not come back.

Another would be Sophie's journey inside the dark room, where she sees Howl's childhood. I think it's a clever embodiment of how men truly want to be understood, and not just men, but people in general. Sophie wanted to help Howl, but she was only able to accomplish that by going back and understanding his entire story. It shows us that we can never really help someone, unless we truly understand...

There are more life lessons to be learned from this movie, and to speak of it as plainly an animation whose plot has been overused so many times is just absurd. Miyazaki's works delves deeper than his animations and wonderful characters: it challenges us to find what's hidden in front of our eyes. He is amazing at bringing human emotions into characters that are most of the time doubtful, insincere, selfish, but kind - much like real people.

Though it is mostly entertaining, it's surprising how it tries to reach the human heart.
3
Spirited Away 2001,  PG)
4
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Pfeiffer is amazing as always!

Though the first 5 minutes into the movie was uh, bumpy (not to mention, completely unrelated to the entire story, so why bother including it), the rest flowed smoothly and it even made me watch it more than tree times.

Robert De Niro's character was surprising and completely new to me! It was enchanting! I dont believe there's something I've missed other than finding your true love (a very common storyline), beauty isn't everything, and loyalty. But one of the most important lessons to be learned is that: the person who truly loves you will accept you for who you truly are, regardless of your current status, or your past.

Of course with witches, magic, flying pirates, and stars being real women and not merely clouds of hydrogen and dust - this movie would definitely enchant the little ones and is as entertaining for adults (unless you're not into all that fantasy stuff). With a not-complicated storyline and a star-studded cast, who wouldn't want to watch it?
5
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
6
Big Fish 2004,  PG-13)
7
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
Definitely enchanted me when I first saw it! I found it highly entertaining to see most of our beloved and famous children's stories combined, along with an interesting storyline about two brothers weaving fairytales and magical creatures to scam villages and earn money.

Not much to say about this film except that i was highly amused about the plot and kept me guessing the entire time. Not very intelligent, but then again, movies are meant to entertain. All the characters are charming and I don't mind watching it again!
8
Addams Family Values 1993,  PG-13)
Addams Family Values
I don't know how many times I've seen this movie, but if i can get hold of a DVD, I'm definitely watching it again!

Funny, and it still is for me, the Addams Family movies and even the animation is a classic! Joan Cusack is hilarious as the demented fake nanny, while Christina Ricci's dark and poker-faced characterization of Wednesday is just simply amusing!

Nothing real here guys, just pure entertainment from the weirdest family ever thought of!
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
I remember the first time I ever watched this was in highschool, and I was fifteen. The story is of course, very romantic during my age at that time, and we all wanted to fall in love...

Well, people grow up and so did I. But until now, I still find this movie exquisitely charming and full of idealism about love and people in general. Barrymore was then the "Queen" of love flicks, and this is proof of one of them (two others being The wedding Singer and Never Been Kissed).

A re-telling of an old fairytale but with a spunkier (yet still stupid) heroine, i like this better than Disney's animation of the cinder girl who is just annoying.
11
The Matrix 1999,  R)
12
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
I was actually skeptical to watch this at first, and avoided it when it aired on TV last year. But my curiosity got the best of me, especially when after seeing that Panetierre co-stars in it.

The storyline is cliche - a nerdy girl who just wants to chase her dreams, and a mother who refuses to believe that she is forcing her dreams on her daughter. Basically, it's a mother-daughter heart-warming movie. But a good one. I can't believe I actually like it, but the overall flow was smooth and the plot, not half bad either. The actors were great in trying to show the inner struggle they're going through as they try to find out who they really are, what they truly want, and what they want to achieve.

I recommend it to those who want some inspiration - and to those who want to learn ice-skating.
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
A classic! Still makes me laugh and cry at the same time everytime I watch it (yes, i bought the VCD, hehe).

It amazes me that such a boy could be so lucky in life, despite the normality he lacks. It poses a question then: what is normal? And just because you're a bit different, does that mean that you're not normal and don't deserve the same love and respect as everyone else?

The most intriguing and emotional character i have to say is Jenny. There's just so many things going on with her that even I find it hard to understand her. She's torn up by a past she tries so hard to repress, only to have it resurface and affect her entire life; she gets her revenge on men by being involved with them, and then leaving them; and feeling guilty she shuns away the only man who truly loved her - Forrest.

A real feel-good movie, its inspirational and moving.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments