My Favorite Movies
| reginadido's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R)
The feeling of hope that this movie portrays, despite the horrors that Andy and his friends experience in prison, is truly uplifting to the human spirit. The viewer, like Red, finds himself turned from a skeptic into a believer at Andy Dufresne's quiet dignity and refusal to give up hoping. It is a beautiful story of transformation and friendship in a dark place, and will leave anyone feeling like their burdens have been lifted away. Marvelous and unforgettable. |
|
| 3 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 5 |
The Majestic 2001, PG) |
|
| 6 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 7 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 8 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 9 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 10 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 11 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 12 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 13 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 14 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 15 |
The Accidental Tourist 1988, PG) |
|
| 16 |
Ten Little Indians 1989, PG) |
|
| 17 |
Happy Endings 2005, R) |
|
| 18 |
Driving Miss Daisy 1989, PG) |
|
| 19 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 20 |
Sweeney Todd 2005, Unrated) |
|
| 21 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 22 |
Forgetting Sarah Marshall 2008, R) |
|
| 23 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 24 |
12 Angry Men 1997, PG-13) |
|
| 25 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 26 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 27 |
Kiss Kiss Bang Bang 2000, Unrated) |


























