My Favorite Movies


  regiment6384's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Keep watching it. It gets better everytime.
2
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Just incredible. Makes you think.
3
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Masterpiece
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Epic film creating a new way of directing.
5
Blow 2001,  R)
Blow
Johnny, Penelope, awesome soundtrack, money, drugs. Need I say more?
6
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Inspiration, Love, Determination, and Boxing.
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Since I was a kid I've always loved it. There was good in him.
8
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
The Ghost and the Darkness
Best thing Michael Douglas ever did til he hypnotized Catherine. Val Kilmer delivers...again.
9
Vanilla Sky 2001,  R)
Vanilla Sky
So many good things in this movie including Penelope's boobies. Tom Cruise's best by far.
10
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Laughing the whole time.
11
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
Classic, Costner's best by far.
12
Crash 2005,  R)
Crash
All star cast. Amazing story and concept.
13
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Great cast, excellent writing.
14
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Every scene is a laugh
15
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
All of Sandlers friends without him. Letting them be as funny as they can be and it was great.
16
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
Classic movie with so many quotes.
17
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
Break out role for Ryan Reynolds...Tara Reid's best role as well.
18
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
Amazing writing. Puts Billy Bob on the map.
19
Willow 1988,  PG)
Willow
Classic film. Ron Howard and George Lucas working together can't go wrong.
20
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Every kid should see this again and again.
21
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Amazing movie with so much emotion.
22
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
The only bad thing about this was Sharon Stone.
23
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Amazing
24
Scarface 1983,  R)
Scarface
Pacino can play any role...as long as he can yell a lot. But that's cool.
25
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Walken was in it too.
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Like nothing else of it's time.
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The only problem was that Lucas didn't direct it.
29
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Sold me on Leo.
30
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
Tom Hanks is unstoppable.
31
That Thing You Do! 1996,  PG)
That Thing You Do!
Total Inspiration and just a fun movie.
32
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
Yes they deserve to die, and I hope they burn in hell!!!
33
American History X 1998,  R)
American History X
Excellent story, good message, and Edward Norton
34
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
Cult Classic. Many great actors and a fantastic story. Plus a nice little twist.
35
Friday 1995,  R)
Friday
The beginning to a hilarious trilogy.
36
Happiness 1998,  NC-17)
Happiness
I've never seen a movie quite like it.
37
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Excellent script. Fuckin brutal.
38
Snatch 2001,  R)
Snatch
Laughed my ass off.
39
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Awesome concept
40
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Lemme splain...no there is too much...lemme sum up...Fuckin Hilarious!
41
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Possibly the most famous quoted movie of all time.
42
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
The very best of english humor
43
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
Amazing story, amazing acting, incredibly filmed.
44
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Classic Mel Brooks. Never thought I could laugh that much at a parody of a movie I love so much.
45
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
One of the funniest movies ever.
46
Puddle Cruiser 1996,  R)
Puddle Cruiser
Anyone who's ever been age 18 to 25 can relate.
47
Beerfest 2006,  R)
Beerfest
Come the fuck on. It's the movie everyone would like to make.
48
Club Dread 2004,  R)
Club Dread
Brilliant. Broken Lizard is our generations Monty Python...just a little better I think.
49
Sin City 2005,  R)
Sin City
Created another knew way of filming.
50
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
People can relate on so many levels.
51
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Amazing cast and great heist. Even tho that devil woman is in it, although she's not as bad as Bullock, Cheadle, Pitt and Gould make up for everything.
52
Coneheads 1993,  PG)
Coneheads
It's 2007 and this movie is still being quoted. That means something to me. Plus Jane Curtain is one of the only funny females.
53
Poolhall Junkies 2002,  R)
Poolhall Junkies
Best pool hustling movie I've ever seen.
54
Detroit Rock City 1999,  R)
Detroit Rock City
A tale of the times
55
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
Out of all the parody movies this one is the best BY FAR!!!
56
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
The reality of human nature
57
The Faculty 1998,  R)
The Faculty
Amazing foreshadowing
58
The Shining 1980,  R)
The Shining
Kubrick's best and Jack's breakout role.
59
The Jacket 2005,  R)
The Jacket
Adrian Brody proves himself.
60
StrangeLand 1998,  R)
StrangeLand
Dee Snider's cinematic debut...incredible.
61
Heights 2004,  R)
Heights
This is why Indy films are worth watching. You may run into shitty ones or you may find amazing ones.
62
The Beach 2000,  R)
The Beach
(Whispery Voice).....Leo
63
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
Trey Parker and Matt Stone strike again.
64
Troy 2004,  R)
Troy
Perfection
65
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Edgy, especially for a cartoon.
66
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
Some of the TV Episodes are shitty but the movie's right the fuck on.
67
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
One of the greatest
68
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Incredible story. Tom Hanks is amazing. Great soundtrack
69
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
A excellent movie about a horrible time in history.
70
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
Alexander Dumas was no Dumbass. One of the greatest stories of all time.
71
The New Guy 2002,  PG-13)
The New Guy
Hilarious and tons of cameos
72
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Excellent idea, a bit far fetched but not really. Some fathers are fuckin brutal
73
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Dustin Hoffman stole the movie
74
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Incredible, changed filmaking
75
Back to the Future Part II 1989,  PG)
76
300 2007,  R)
300
AMAZING
77
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
Classic, ridiculous, Jim Carrey
78
SLC Punk 1998,  R)
SLC Punk
Definitely watched this movie at the right time in my life.
79
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands
Great concept and The Offspring was in it.
80
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
28000 kbps...smokin fast. Excellent for it's time
81
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
HILARIOUS!
82
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
One of Schneiders best but he should also get best supporting for all of Sandlers movies
83
Bio-Dome 1996,  PG-13)
Bio-Dome
Classic and informative
84
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
WAY better than I thought it would be. I was actually very impressed. Finally someone figured out that a musical doesn't have to have music from 1920.
85
Encino Man 1992,  PG)
Encino Man
What can I say. When I was a kid...Pauly Shore was the shit.
86
Kingpin 1996,  PG-13)
Kingpin
Almost everything about this movie is great.
87
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
1000 laughs. Dry as fuck. I am the Jesus.
88
The Island 2005,  PG-13)
The Island
Much different than I expected. Excellent concept
89
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
Not usually a big fan of Sci-Fi but this movie's different
90
100 Girls 2000,  R)
100 Girls
AWESOME movie. Explains a lot
91
Spun 2002,  R)
Spun
Holy Shit. Meth is a motherfucker
92
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Those Englishmen and their politics
93
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
"Let's dance, you and I" Loved everything about this movie except the soundtrack. All the worst 1970s!!!! music. Unbelievable.
94
The Crow 1994,  R)
The Crow
Loved the Poe allusions. Captured the darkness of the story. Excellent villans. Too bad Brandon Lee died though. Very upsetting, I thought he had potential.
95
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
Hell yeah, I NEVER stopped watchin this as a kid.
96
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Hits the nail on the head in so many ways. I like that it makes fun of extremes.
97
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Very different movie but extremely funny.
98
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
One of the first gangster movies I saw as a kid. Excellent.
99
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
A different type of gangster movie but still really good.
100
Identity 2003,  R)
Identity
Excellent movie with an even better twist. Cusac's best.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments