My Favorite Movies


  regasuzhou's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
very good
2
Kaagaz Ke Phool (Paper Flowers) 1984,  Unrated)
3
Guru 2007,  Unrated)
Guru
Wow Wah Gurubhai!
4
Guru the Mad Monk 1971,  R)
Guru the Mad Monk
Great Monk the Teacher
5
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Wonderful Movie of the Evergreen Era!
6
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Well surely it has made Richard Wayne Van Dyke an American Television and Movie Actor more famous in this movie. Worth seeing:)
7
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
Wonderful Marine Life Visualization!
8
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
It is wonderful and the ultimate surrender of Jerusalem at the hands of Salahuddin and the emphasise that even after 1000 yrs the peace eludes Jerusalem!
9
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
Meet the Robinsons is a Walt Disney Pictures release directed by Steve Anderson and was released in theaters on March 30, 2007. For a G rated movie that?s a hell of a coup, and it?s reminiscent of that grand old age of animations when they had to deliver for both the kids and adults.
Meet the Robinsons is a bag full of fun. It's got some nice bright colors and a broad storyline for the kids to focus on, all the while not neglecting the the people who are actually footing the bill.:)
10
Kaafila 2007,  Unrated)
Kaafila
Hi There has been good deal of efforts made to show the real touch to the plight of those seeking better pastures abroad, the shooting of Ukraine, Kiev etc was good, shocking details on the travel by land and sea to UK, ultimately never get to reach UK, rather all the way back to Pakistan from Afghanistan and perhaps back to India safely..only few out of 200 survive the ordeal, it is really worth watching and good movie with wonderful acting of Sunny Deol.
11
Chak De! India 2007,  Unrated)
Chak De! India
Well one should really commend the good job done by SRK in trying to highlight the traditional game of Hockey played by the fairer sex and how he tries to instill in them the need to unitedly face the opponent and read the brain of the opponent not get intimidated by the strong build. Also put country first, mates second and self last, good moral of the game!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments