Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  reesk's Rating My Rating
1
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Classic great movie. I can't ever watch it enough!
2
Mostly Martha (Bella Martha) 2001,  PG)
Mostly Martha (Bella Martha)
I just recently watched this and fell in LOVE with it. The most touching of romance with the witty comedy, yet a really dramatic story as well! All the best of the best!
3
Persuasion 1995,  PG)
Persuasion
If you love Jane Austen type romances, this is one of the BEST of them all!
4
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Love the Count! Drama at it's best!
5
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
So touching!
6
Tammy and the Bachelor 1957,  Unrated)
Tammy and the Bachelor
How can you not love a movie where a rich, handsome man falls in love with an unknown, uneducated cutie?
7
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
I don't think I've cried over something in a movie in a long time - but I sure did with this. I just felt so DEEPLY for her!!!
8
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Okay, I seriously never get tired of watching this. It's hilarious!
9
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
I don't even know why I love this movie so much - I just do!
10
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
11
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
LOVE the music and adore the boys in this flick. True classic.
12
Hero 2002,  PG-13)
Hero
A surprisingly great movie!
13
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
I wasn't sure I'd like this but it is BY FAR the best of the Impossibles!
14
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Of course the 6 hour TV production is much better - but this takes out all the annoying parts!
15
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
16
Anne of Green Gables 1985,  G)
17
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
18
The Goonies 1985,  PG)
19
Batman Begins 2005,  PG-13)
20
Newsies 1992,  PG)
21
Swing Kids 1993,  PG-13)
22
Bye Bye Birdie 1963,  G)
23
The Cutting Edge 1992,  PG)
24
Finding Neverland 2004,  PG)
25
French Kiss 1995,  PG-13)
26
Fools Rush In 1997,  PG-13)
27
Frequency 2000,  PG-13)
28
Funny Girl 1968,  G)
29
What's Up, Doc? 1972,  G)
30
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
31
Glory 1989,  R)
32
Head Over Heels 2001,  PG-13)
33
Ladyhawke 1985,  PG-13)
34
The Last Starfighter 1984,  PG)
35
Laura 1944,  Unrated)
36
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
37
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
38
The Neverending Story 1984,  PG)
39
Oscar 1991,  PG)
40
Overboard 1987,  PG)
41
Paycheck 2003,  PG-13)
42
The Shawshank Redemption 1994,  R)
43
Shining Through 1992,  R)
44
Singin' in the Rain 1952,  G)
45
Sliding Doors 1998,  PG-13)
46
Sneakers 1992,  PG-13)
47
Somewhere in Time 1980,  PG)
48
The Sting 1973,  PG)
49
Summer Magic 1963,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments