My Favorite Movies


  1. redialsir
  2. C

Notting Hill

X-Men

Aladdin

Amelie

Toy Story
(in fact, if its disney and a cartoon, chances are I like it)

  redialsir's Rating My Rating
1
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Terribly biased, i know. This is beuaty on the screen. I don't know how many times I have watched it (not do I care, becuase it just gets better with familiratiy). Was for a very long time my favorite movie, before others over took it (I watched it first when I was ten, understand), but it willl always retiaon the special place in my heart. Oh, and its so sweetly funny. Don't be put off by the romance, its all laughes.
2
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Started my love for Mutants, and for that I'm ever so grateful. However, his tyrly is a tight movie, no fat, no boring bits. Really.
3
Toy Story 1995,  G)
4
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
5
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Yes! Yes! Yes! (repat until horse). I am trying not to be biased here, but this could be the ultimite romantic comedy (I think its the BEST, but then others could have their favourites). I mean, eight couples and you care for every one! Thats really somthing. Fuck anyone who says Annie Hsall deserves the title, Love Actually is the reiginingking, queen and basterd prince of all rom coms, Bow down all ye belivers!
6
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
I would go as far to say, the ebst of the Disney breed. Even if the great songs end halfway through.
7
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Although this is rated higher then the others, I enjoyed others more. if you understand my logic.
9
Dead Poets Society 1989,  PG)
10
Peter Pan 1953,  G)
11
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
Simply one of the greatest films in the hsitory of film-making. Gone with Wind can get stuffed.
12
Good Will Hunting 1997,  R)
13
Men in Black 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments