My Favorite Movies


  redarcy2000's Rating My Rating
1
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The dude abides. One of the best comedies ever. 'nough said.
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Kubrick's masterpiece. McDowell and co. bring a difficult book to life.
3
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Benigni remakes some previous work into his best work yet. Tears from a stone etc...
4
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Consider this: it's nearly 40 years old and it still beats 9 out 10 movies hands down.
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Best film of the 90s by a long long way.
6
300 2007,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Kaufman at it again. That guy - he's knows how to fuck with your head. Absolutely great stuff. Carrey and and KW are wonderful. She's destined to have my babies you know. I wish she did.
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Probably my favourite film, sometimes. A poem.
9
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
It's Williams who makes it good. Without it would have died on its arse. However, respec where it's due innit: the boys did well. Shame they haven't made something of similar quality since.
10
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
It justs gets better every time I see it. People who moan about the second half are really missing the point.
11
Memento 2000,  R)
Memento
Nolan's second outing is amazingly good. One of the strangest films you'll ever see.
12
Seven (Se7en) 1995,  R)
13
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Why's Keanu so good in this? Is it because he just has to look bewildered all the time?
14
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Much much better than V1. Far more coherent and put together. Almost up there with Dogs, almost.
15
American History X 1998,  R)
American History X
Norton floors 'em. He's a nutter. He's a genius.
Despite production problems this is one of his best.
16
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I love this film. Well made, well acted and a fine story. Sam Mendes should do more like this.
17
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
His best, better than Pulp.
18
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
"The horror... the horror... "
"The smell, you know that gasoline smell, the whole hill. Smelled like... victory. Someday this war's gonna end..."
Absolutely amazing. And they used to call call it Apocalypse When? The man pulled it out of the bag.
19
Casino 1995,  R)
Casino
A damn fine film, even Stone donesn't ruin it. In fact she's rather good in it.
20
The Silence of the Lambs 1991,  R)
21
Casino Royale 2006,  PG-13)
22
Alien 1979,  R)
23
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
An unsung diamond amongst a lot of mediocrity.
24
Scarface 1983,  R)
Scarface
"You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend!"
"You know what? Fuck you! How about that?"
"This is paradise, I'm tellin' ya. This town like a great big pussy just waiting to get fucked."
"In this country, you gotta make the money first. Then when you get the money, you get the power. Then when you get the power, then you get the women."
Need I say more? Almost perfect.
25
The Godfather, Part II 1974,  R)
26
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
Genius.
27
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
28
Clerks 1994,  R)
29
GoodFellas 1990,  R)
30
The Shining 1980,  R)
31
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
32
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
33
The Usual Suspects 1995,  R)
34
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
Underrated. A fine movie. Samantha Morton was good in Cracker but she's great in this.
35
Nacho Libre 2006,  PG)
36
Pulp Fiction 1994,  R)
37
Snatch 2001,  R)
38
Taxi Driver 1976,  R)
39
The Godfather 1972,  R)
40
The Illusionist 2006,  PG-13)
41
The Matrix Reloaded 2003,  R)
42
The Matrix Revolutions 2003,  R)
43
The Prestige 2006,  PG-13)
44
The Shawshank Redemption 1994,  R)
45
The Terminator 1984,  R)
46
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
This film was slagged off by everyone so I began watching with some trepidation. It was a surprise and a pleasure. Very underrated.
47
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
Genius.
48
Good Bye, Lenin 2002,  R)
49
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
50
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
Ansolutely his best. Maybe.
51
Kolja (Kolya) 1996,  PG-13)
52
Walk the Line 2005,  PG-13)
53
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments