My Favorite Movies


  recruiter89's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
Chariots of Fire 1981,  PG)
Chariots of Fire
This is my all time favorite movie. The power of this masterpiece is overwhelming. It shows the heart and soul of true competition and athletes and there are not many movies like this. It is classic and the acting is superb. The cinematography is even great.
3
GoodFellas 1990,  R)
4
Wall Street 1987,  R)
5
All the President's Men 1976,  PG)
6
The Natural 1984,  PG)
7
Gladiator 2000,  R)
8
Munich 2005,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Platoon 1986,  R)
11
She's Having a Baby 1988,  PG-13)
12
Casino 1995,  R)
13
Forrest Gump 1994,  PG-13)
14
True Colors 1991,  R)
15
The Kingdom 2007,  R)
16
The Godfather, Part II 1974,  R)
17
The Godfather, Part III 1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments