My Favorite Movies


  rebeccasingle's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Revolutionary the bullet time effects are brilliant
2
Aliens 1986,  R)
Aliens
the best sequel ,the best sci-fi/horror
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
its got everyting
4
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
cool cars, good cast, great car chase
5
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Great animation cute story
6
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
is the best comic book to film movie
7
Reality Bites 1994,  PG-13)
8
Point Break 1991,  R)
9
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
10
Meet the Parents 2000,  PG-13)
11
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
12
Sin City 2005,  R)
13
Léon (The Professional) 1994,  R)
14
Alien 1979,  R)
15
Speed 1994,  R)
16
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
17
Grease 1978,  PG)
18
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
20
Pitch Black 2000,  R)
21
Into the Blue 2005,  PG-13)
22
Daredevil 2003,  PG-13)
23
Cool Runnings 1993,  PG)
24
The Goonies 1985,  PG)
25
Gladiator 2000,  R)
26
Blue Crush 2002,  PG-13)
27
Casino Royale 2006,  PG-13)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
29
The Shawshank Redemption 1994,  R)
30
Lilo & Stitch 2003,  G)
31
The Sweetest Thing 2002,  R)
32
The Matrix Reloaded 2003,  R)
33
Little Miss Sunshine 2006,  R)
34
Grease 2 1982,  PG)
35
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
36
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments