My Favorite Movies


  reanodevitto's Rating My Rating
1
Trainspotting 1996,  R)
2
Blade Runner 1982,  R)
3
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
4
The Godfather, Part II 1974,  R)
5
The Celebration (Festen) 1998,  R)
6
Death at a Funeral 2007,  R)
7
The Silence of the Lambs 1991,  R)
8
American Beauty 1999,  R)
9
The Life of David Gale 2003,  R)
10
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
11
The Constant Gardener 2005,  R)
12
The Usual Suspects 1995,  R)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Dancer in the Dark 2000,  R)
15
Breaking the Waves 1996,  R)
16
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
17
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
18
Memento 2000,  R)
19
Oldboy 2004,  R)
20
Blindness 2008,  R)
21
Babel 2006,  R)
22
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
23
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
24
21 Grams 2003,  R)
25
Lord of War 2005,  R)
26
Snatch 2001,  R)
27
Human Nature 2001,  R)
28
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
29
Reservoir Dogs 1992,  R)
30
The Truman Show 1998,  PG)
31
Drained (O Cheiro Do Ralo) 2006,  Unrated)
32
Delicatessen 1991,  R)
33
Magnolia 1999,  R)
34
The Godfather 1972,  R)
35
The Pianist 2002,  R)
36
Blow 2001,  R)
37
Forrest Gump 1994,  PG-13)
38
Back to the Future 1985,  PG)
39
Pulp Fiction 1994,  R)
40
Minority Report 2002,  PG-13)
41
Grease 1978,  PG)
42
Full Metal Jacket 1987,  R)
43
Dead Poets Society 1989,  PG)
44
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments