My Favorite Movies
Give list a short description
| realzidane's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 2 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 3 |
Heat 1995, R) |
|
| 4 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 5 |
The Bucket List 2007, PG-13) |
|
| 6 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 7 |
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006, Unrated) |
|
| 8 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 9 |
Bandits 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 11 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 12 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 13 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 14 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 15 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 16 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 17 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 18 |
The Kid 2000, PG) |
|
| 19 |
My Life Without Me 2003, R) |
|
| 20 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 21 |
Of Mice and Men 1992, PG-13) |
|
| 22 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 23 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 24 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 25 |
Hart's War 2002, R) |
|
| 26 |
The Wedding Date 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Mercury Rising 1998, R) |
|
| 28 |
Wag the Dog 1997, R) |
|
| 29 |
The Bone Collector 1999, R) |
|
| 30 |
The Fan 1996, R) |
|
| 31 |
One Last Thing 2005, R) |
|
| 32 |
The Langoliers 1995, PG-13) |
|
| 33 |
15 Minutes 2001, R) |
|
| 34 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Cube Zero 2004, R) |
|
| 36 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 37 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 38 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 39 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 40 |
Color of Night 1994, R) |
|
| 41 |
The Big White 2005, R) |
|
| 42 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 43 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 44 |
Scarecrow 1973, R) |
|
| 45 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 46 |
Two Bits 1994, PG-13) |
|
| 47 |
Analyze This 1999, R) |
|
| 48 |
The Score 2001, R) |
|
| 49 |
North 1994, PG) |
|
| 50 |
The Last Boy Scout 1991, R) |
|
| 51 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 52 |
Impostor 2000, PG-13) |
|
| 53 |
Hostage 2005, R) |
|
| 54 |
The Final Cut 2004, PG-13) |
|
| 55 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 56 |
Striking Distance 1993, R) |
|
| 57 |
The Bonfire of the Vanities 1990, R) |
|
| 58 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 59 |
RV 2006, PG) |
|
| 60 |
Open Season 2006, PG) |
|
| 61 |
Ronin 1998, R) |
|
| 62 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 63 |
Phenomenon 1996, PG) |
|
| 64 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 65 |
10th and Wolf 2006, R) |
|
| 66 |
Déjŕ Vu 2006, PG-13) |
|
| 67 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 68 |
The Story of Us 1999, R) |
|
| 69 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 70 |
Charlie Wilson's War 2007, R) |
|
| 71 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 72 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 73 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 74 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 75 |
Open Water 2003, R) |
|
| 76 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 77 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 78 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 79 |
Hudson Hawk 1991, R) |
|
| 80 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 81 |
Scarface 1983, R) |
|
| 82 |
This Boy's Life 1993, R) |
|
| 83 |
Grumpy Old Men 1993, PG-13) |
|
| 84 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 85 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 86 |
The Human Stain 2003, R) |
|
| 87 |
Firewall 2006, PG-13) |
|
| 88 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 89 |
Kiss Kiss, Bang Bang 2005, R) |
|
| 90 |
Six Days, Seven Nights 1998, PG-13) |
|
| 91 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 92 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 93 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 94 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 95 |
The Siege 1998, R) |
|
| 96 |
Look Who's Talking 1989, PG-13) |
|
| 97 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 98 |
Look Who's Talking, Too 1990, PG-13) |
|
| 99 |
The Astronaut Farmer 2007, PG) |
|
| 100 |
Look Who's Talking Now 1990, PG-13) |
|
| 101 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 102 |
Snake Eyes 1998, R) |
|
| 103 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 104 |
Great Expectations 1998, R) |
|
| 105 |
Courage Under Fire 1996, R) |
|
| 106 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 107 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 108 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 109 |
Bang Bang You're Dead 2002, R) |
|
| 110 |
Dawn of the Dead 2004, R) |
|
| 111 |
Fallen 1998, R) |
|
| 112 |
He Got Game 1998, R) |
|
| 113 |
Wrong Turn 2003, R) |
|
| 114 |
Antwone Fisher 2002, PG-13) |
|
| 115 |
Frágiles (Fragile) 2005, PG-13) |
|
| 116 |
The Thirteenth Floor 1999, R) |
|
| 117 |
Boo 2004, R) |
|
| 118 |
Internal Affairs 1990, R) |
|
| 119 |
Taxi Driver 1976, R) |




















































































































